Yük Kaldırma Platformu Periyodik Muayenesi

Yük Kaldırma Platformu Periyodik Muayenesi


Hidrolik kaldırma düzenekleri vasıtasıyla yükselebilen, ağır yükleri kalırabilecek şekilde tasarlanmış, çelik konstrüksiyon gövdelere sahip malzeme ve yükleri istenilen seviyelere kaldırmak için kullanılan platformlardır. Yük platformları ağır çalışma koşullarına uygun tasarlanmışlardır.

Tamamen çelik malzemeden yapılan yük platformu hidrolik sistem ile çalışmaktadır. Bir çok çeşidi bulunan yük platformu ağır yükleri kaldırabilmektedir. Yük platformu, makaslı platform, hidrolik platform, hidrolik yük platformu, makaslı yük platformu ve yük kaldırıcı olarak ta bilinmektedir

Özel kaldırma mekanizmalarıyla öok alçak taban yüksekliğine kadar inebilen yük platformlarında yükü kolaylıkla platform üzerine bırakıp istenilen yüksekliğe kadar taşınmasını sağlyabilirsiniz. Olukça yaygın olarak kullanılan bu platformlar özellikle fabrika, şantiye gibi yerlerde olmazsa olmaz teçhizatlardır.

Yük kaldırm platformları çalışanı ve platformu koruyacak şekilde tasarlanıp üretilmiş olsalarda, neticede ağır işlerde kullanılmaktadır ve her zaman bir tehlike yaşanma ihtimal bulunmaktadır. Hidrolik yük platformu, alçak tip yük platformu, makaslı platform tandem, yük platformu U tipi gibi kullanım amaçlarına uygun şekilde yük kaldırma platformlarının çok çeşitli modelleri bulunmaktadır ve platform boyutları, taşıma kapasiteleri ve kaldırma kapasiteleri birbirlerinden farklı olabilir. 

Kaldırma iletme ekipmanları sınıfında yer alan yük kaldırma platformlarının, beyan edilen yükün en az 1,25 katı bir ağırlığı, güvenli bir şekilde kaldıracak ve yukarıda tutabilecek güçte olmaları ve dayanıklı fren sistemine sahip olmaları gerekmektedir.

İlgili yönetmelik gereğince, muayene ve denetimlerin mutlaka bu konuda eğitim almış mühendisler, teknikerler yada yüksek teknikerler tarafından yapılması gerekir. İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği, eğer ilgili standartlarda başka bir süre belirtilmemişse, yük kaldırma platformlarının yılda en az bir kere kontrol ettirilmesini hükme bağlamıştır. Yük kaldırma platformları için gerektli görülürse kararlılık deneyleri de yapılabilir. Bu deneyler ilgili standartlarda gösterilen kriterler esas alınarak yapılır.

Daha kapsamlı bilgi için iletişim adreslerimizden ve telefon numaralarımızdan uzman ekibimize ulaşabilir, her türlü sorunuza yanıt alabilirsiniz.Randevu veya kapsamlı bilgi için talep oluşturabilirsiniz.

Copyright © 2018 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Teknik Belgelendirme A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.