Transpalet Periyodik Muayenesi

Transpalet Periyodik Muayenesi


Kaldırma ve iletme ekipmanları grubunda yer alan transpaletler, akülü veya insan gücü kullanarak, hidrolik sistem vasıtasıyla bir yükü tekerlek üzerinde istenilen yere taşımaya yarayan ve çok yaygın kullanılan bir teçhizattır. Önlerinde forkliftlere benzer iki metal çatal vardır ve bunlar paletletin rasındaki boşluklara yerleştirilerek taşıma sağlanır.

Farklı işler için özel makaslı transpalet, kısa transpalet, uzun transpalet çeşitleri bulunabilir. Transpaletler yük taşıma amaçlıdır ve canlı taşıma amaçlı kullanılmamalıdır ve üzerinde yük varken ani dönüşlerden kaçınılmalıdır. Kapasitesi doğrultusunda yükleme yapılmalı ve yüklenen malzeme ile transpaletin ağırlık merkezi aynı hizada olmalıdır. Aksi takdirde yük devrilip zarar görebilir.

Ağır yükler taşıyan transpalet ynlış ve kontrolsüz kullanım durumda çalışanların can ve mal güvenliğini tehdit edebilirler. Bu yüzden kullanılan transpaletler periyodik olarak kontrol edilmelidir. Yasal düzenlemelerde farklı bir süre öngörülmemişse, transpaletlerin yılda en az bir kere periyodik kontrol ve muyanelerinin yaptırılması gerekmektedir.

Transpaletlerin kontrol ve muayenesini makine mühendisleri, makine teknikerleri veya yüksek teknikerler gibi yetkili kişilerin yapması gerekmektedir. Aksi takdirde yapılan muayene ve hazırlanan rapor geçersiz sayılacaktır. 

Konusunda uzman yetkili kişiler tarafından düzenlenen raporlar Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılacak denetimlerde de geçerli kabul edilmektedir. Ancak bu sayılan kişilerin dışında yapılacak muayene ve kontroller ve hazırlanacak raporlar geçerli kabul edilmemektedir. 

Kontrol ve muayene işlemleri sırasında, bu standartlarda aksi belirtilmemişse, transpaletlerin, beyan edilen yükün en az 1,25 katını, güvenli bir şekilde kaldıracak ve askıda tutabilecek güçte olup olmadıkları kontrol edilir. Ayrıca transpaletlerin bu yüke dayanıklı ve yeterli güçte yük frenlerinin olup olmadıkları kontrol edilir.

Kullanılan transpaletin daha önce muayene raporu var ise öncelikle o raporlar incelenir. Daha önceki dönemde tepit edilmiş aksaklıklar ve hataların giderilmediği görülürse, önce bunların düzeltilmesi beklenir. Daha sonra transpaletler gözle kontrol edilir. Mekanik ve fonksiyonel kontroller yapılır. Yüklü ve yüksüz olarak, beklenen fonksiyonları yapıp yapmadıkları kontrol edilir.

Daha kapsamlı bilgi için iletişim adreslerimizden ve telefon numaralarımızdan uzman ekibimize ulaşabilir, her türlü sorunuza yanıt alabilirsiniz.Randevu veya kapsamlı bilgi için talep oluşturabilirsiniz.

Copyright © 2018 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Teknik Belgelendirme A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.