Tek ve Çift Serpantinli Boyler Periyodik Muayenesi

Tek ve Çift Serpantinli Boyler Periyodik Muayenesi


Basınçlı kaplar sınıfında bulunan boyler, en basit anlatımıyla su ısıtıcısı olup, suyun ısıtılmasını ve depolanmasını sağlayan kompakt bir araçtır. Farklı ısı kaynaklarından alınan suyu depolamaya ve ihtiyaç olundugunda kullanmaya yarayan mekanik bir düzeneği vardır. Isı kaynağı olarak buhar kazanı, güneş kollektörü, ısı pompası, sıcak su kazanı ya da elektrikli ısıtıcı kullanırlar.

Tek serpantinli boylerler, güneş enerjisi veya kazan ısıtma sistemlerinden birinin kullanılması sonucu elde edilen ısının serpantin yardımıyla kullanma suyuna aktarılmasını sağlayan ve kesintisiz şekilde kullanım sıcak suyunun elde edilmesinde kullanılan cihazlardır. İkinci enerji kaynağı olarak elektrikli ısıtıcı opsiyonel olarak takılabilmektedir.

Çift serpantinli boylerler, güneş kollektörlerinde elde edilen ısı alt serpantin yardımıyla kullanma suyuna aktarılmasında kullanılan cihazlardır. Güneş enerjisinin yeterli olmadığı durumlarda ise kazan veya kombiden elde edilen ısı, üst serpantin yardımıyla kullanma suyuna aktarılır. Üçüncü enerji kaynağı olarak elektrikli ısıtıcı opsiyonel olarak takılabilmektedir. Örneğin katı, sıvı ve gaz yakıtlı kazanlarda veya güneş enerjisi ve atık enerji kullanan kazanlarda çift serpantinli boyler kullanılır. 

Boylerler, daha çok lokantalarda, kafelerde, otellerde, hastanelerde, şantiyelerde ve spor salonlarında kullanılır. Sıcak su ihtiyacı olan mekanlarda sistemdeki sıcak suya, güneş kollektörüne ya da buhar kazanına bağlanarak kullanılır. Boylerlerin su ile teması olan iç yüzeyleri galvaniz ile kaplıdır ya da paslanmaz çelikten yapılmıştır ve ısı kayıplarına karşı serpanten ile izole edilmiştir. Kullanım yerlerine göre otomatik kontrol araçları ile otomatik olarak yönetilmektedir.

Kullanımları sırasında olası tehlikelerin önüne geçmek ve bir kaza durumunda çalışanların can güvenliğini ve işletmenin mal güvenliğini korumak açısından boynerlerin düzenli bakımlarının yaptırılması gerekmektedir. İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ve İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği de, getirdiği yasal düzenlemeler ile işyerlerinde kullanılan bütün iş araç ve gereçlerinin kullanımı ile ilgili uyulması gereken sağlık ve güvenlik koşullarını belirlemiştir.

Tek ve çift serpantinli boynerler, Yönetmelik kapsamında basınçlı kap ve tesisatlar grubuna girmektedir. Periyodik muayenelerinin ve hidrostatik testlerin, her yıl en az bir kere yaptırılması gerekmektedir. Bu testler sırasında, eğer standartlarda aksine bir hüküm yoksa, işletme basıncının 1,5 katı fazlası uygulanır.

Daha kapsamlı bilgi için iletişim adreslerimizden ve telefon numaralarımızdan uzman ekibimize ulaşabilir, her türlü sorunuza yanıt alabilirsiniz.Randevu veya kapsamlı bilgi için talep oluşturabilirsiniz.

Copyright © 2018 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Teknik Belgelendirme A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.