Kule Vinç Periyodik Muayenesi

Kule Vinç Periyodik Muayenesi


Kule vinç genellikle şantiyelerde sabit yada hareketli bir taşıyıcı üzerinde ağır yüklerin yatayda ve düşeyde taşınmasını sağlayan çelik yapılı bir makinedir. Kule gibi yükselen bir gövdesi olduğundan bu şekilde isimlendirilmiştir.

Kule vinçler genel olarak yapı işlerinde kullanılmaktadır ve kule vinçler kullanım alanlarına göre çeşitlilik göstermektedir. Tepe kuleli, tepe kulesiz, kendi kendini kurabilen tipleri vardır. Tepe kuleli ve tepe kulesiz vinçlerin hidrolik tırmanma sistemi kullanılarak kendi kendine yükselebilen tipleri vardır.

Sabit yükseklikte durabildikleri gibi bina yükseldikçe onunla birlikte yükselebilmektedir. Yapıya belirli aralıklarla atılan bağlantı elemanları ile sabitlenirler. Kule vinci yükseltilmek istendiğinde gövde üzerinde bulunan tırmanma kafesi ile yapıya modüler olan kule elemanları eklenerek bu işlem gerçekleştirilir.

Kule Vinci oluşturan komponentlerin arasında; Ayak kompleksi, ayak denge taşları, mastlar, bom kompleksi, denge bomu, kuyruk denge ağırlıkları ve tırmanma kafesi bulunmaktadır. Basit bir çalışma sistemine sahiptirler ancak yine de inşaat sektöründe yıllardır artan bir hızla kullanılmaktadır. Maliyet ve zaman tasarrufu yanında güvenli bir çalışma ortamı yaratması açısından da inşaat sektörünün can damarı olmuştur. Üstelik kurulmaları ve sökülmeleri oldukça basittir.

Belli bir alana yapılan birden çok sayıda bina için tek bir kule vinci yeterli olabilmektedir. Ağır yüklerin taşınmasındaki bütün zorlukları ortadan kaldırıp, inşaat faaliyetlerine hız kazandırmaktadır. Vincin maksimum uzaklıkta taşıyacağı yük bir tonu geçmemelidir. Kule vinç ne kadar yüksekse devrilme ihtimali de o oranda artar. Bu nedenle kule vinçlerin rüzgarda kullanılmaması gerekiyor. Ayrıca belli bir yükseklikten sonra operatörlerinin kule tepesine çıkmamaları gerekiyor. Kule gövdesi taşınacak yükün kaldırılacağı en uygun bölgedir. Ağır parçalar genelde gövdeye yakın yerde taşınırlar.

Kule vinçlerin mobil olan modelleri de vardır ama çok tercih edilmez. Daha çok yere açılan çukurların içine beton doldurulur ve hasırlarla güçlendirilerek sabit şekilde yere monte edilir.

Tüm bunların yanında eğer doğru kullanılmaz ve muayeneleri periyodik olarak gerçekleşmez ise tehlikeleri insan sağlığı ve çalışan güvenliği bakımından oldukça ciddidir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından çıkarılan İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği eki (Ek 3 Bakım, Onarım ve Periyodik Kontroller İle İlgili Hususlar), kule viçlerini, kaldırma ve iletme araçları grubunda saymıştır. Bu yüzden kule vinçlerin, yılda en az bir defa periyodik kontrol ve muyanelerinin yapılması gerekmektedir. 

Makine mühendisleri, makine teknikerleri veya yüksek teknikerler tarafından kontroller yapılmalıdır. Aksi halde bu sayılan kişilerin dışında kalan kişiler tarafından düzenlenen raporlar geçerli kabul edilmezler.Randevu veya kapsamlı bilgi için talep oluşturabilirsiniz.

Copyright © 2018 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Teknik Belgelendirme A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.