Katı Yakıtlı ve Doğalgazla Çalışan Kazanların Periyodik Muayenesi

Katı Yakıtlı ve Doğalgazla Çalışan Kazanların Periyodik Muayenesi


Isıtma amaçlı yapılarda kullanılan kazanlar iki farklı yakıt kullanabilirler. Günümüzde bu konuda en çok kullanılan yakıt türü doağlgaz olmasına rağmen azımsanmayacak düzeyde katı yakıt kullanımıda mevcuttur. Kömür, odun vb. katı yakıt kullanan kalorifer sistemlerinin üzerinde, ortam ısısını sabit tutmaya yarayan ve kontrollü yanmayı sağlayan devir ayarlı fanlar bulunmaktadır. Tasarımları, kullanılan katı yakıttan en yüksek verimi sağlayacak şekilde yapılmıştır.

Güvenli çalışma sistemi sayesinde kalorifer sisteminin ısınmalara karşı korunmasını sağlar. Kazanın devreye alınması ve çıkması tamemen elektronik devreler sayesinde olduğundan, olası arızalar da en aza indirilmiş olur.

Doğalgaz yakıtlı kazanlar, genel olarak atmosferik ve üflemeli brülörlü kazanlarşeklinde ikiye ayrılır. Güçlerine göre de 50 kW'a kadar olanlar küçük kazanlar (kat kaloriferi kazanları) 50-500 kW aralığındakiler orta büyüklükte kazanlar, 500 kW'ın üzerindekiler de büyük kazanlar olarak adlandırılır. Yapıldıkları malzemeye (döküm, çelik kazanlar vb.) ve çalışma tarzına (düşük sıcaklık, kondensasyon kazanları vb.) göre de sınıflandırılabilirler.

Bilindiği gibi doğalgaz yanıcı ve tehlikeli bir maddedir. Doğalgaz projeleri çizilmeden kurulum yapmak tehlikeye yol açabilir. Doğalgaz ile çalışacak kazanların güvenli ve verimli çalışması için, üretici firmanın uyarılarına ve talimatlarına uygun hareket edilmelidir. Sistem düzgün kurulmamışsa veya bakımları iyi yapılmamış ise, sistem zehirli bir gaz olan karbonmonoksit üretir ve buda insan sağlığı açısından oldukça tehlikeli bir durumdur.

Kazan borularında aşırı kirlenme yapmadığı için doğalgaz kullanılan kazanların normal periyodik bakımlarını yaptırmak güvenlik açısından yeterli olmasına rağmen gerek İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu gerekse İş Ekipmanlarının Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği, insan ve mal güvenliğinin korunması amacı ile, katı yakıtlı veya doğalgaz ile çalışan kalorifer kazanlarının periyodik muayenelerini zorunlu tutmuştur. Yönetmeliğin ekinde (Ek 3 Bakım, Onarım ve Periyodik Kontroller İle İlgili Hususlar), Basınçlı Kap ve Tesisatlar başlıklı maddesinde, bu tip kalorifer kazanları için ilgili standartlarda başka bir süre gösterilmemişse, her yıl en az bir defa periyodik kontollerinin yaptırılması zorunluluğu konmuştur.

Kalorifer kazanlarının periyodik kontrolleri basınçlı ekipmanlar yönetmeliği, taşınabilir basınçlı ekipmanlar yönetmeliği, basit basınçlı kaplar yönetmeliği kapsamında yer alan yasal düzenlemelere bağlı olarak yapılmaktadır.

Daha detaylı bilgi için iletişim adreslerimizden ve telefon numaralarımızdan uzmanlarımıza ulaşıp her türlü sorunuz için yanıt bulabilirsiniz.Randevu veya kapsamlı bilgi için talep oluşturabilirsiniz.

Copyright © 2018 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Teknik Belgelendirme A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.