ISO TS 16949 Otomotiv Kalite Yönetim Sistemi

ISO TS 16949 Otomotiv Kalite Yönetim Sistemi


Global otomotiv endüstrisi sürekli gelişimin yanı sıra ürün kalitesi, verimliliği ve rekabet gücü konusunda dünyadaki en iyilerle aynı düzeyde olunmasını gerektirir. Bu amacı gerçekleştirmek için pek çok taşıt üreticisi, tedarikçilerin otomotiv sektöründeki tedarikçiler için hazırlanan ISO /TS 16949 olarak bilinen Kalite Yönetimi standardında belirtilen titiz teknik direktfilere uymasında ısrar eder.

ISO/TS 16949:2009, mevcut Amerikan (QS-9000), Alman (VDA6.1), Fransız (EAQF) ve İtalyan (AVSQ) otomotiv kalite sistem standartlarını global otomotiv endüstrisi kapsamında, müşteri ihtiyaçlarını karşılamak için çok çeşitli belgelendirmeye olan ihtiyacı ortadan kaldırma amacı ile düzene sokan bir ISO teknik şartnamesidir.

ISO/TS 16949 International Automotive Task Force (IATF) tarafından ISO/TC 176 temsilcileri ve otomotiv üreticilerinin ve Ticari Birliklerin uzmanlarının katılımı ile geliştirilmiştir.

ISO 9000 / ISO 9001 sistemi ile birlikte ISO/TS 16949:2009, otomotiv ile ilgili ürünlerin tasarımı, geliştirilmesi, üretimi, montajı ve servis hizmetleri için konulan kalite sistem gerekliliklerini belirlemektedir. Bu yapıya ek olarak, araç üreticileri ve araç yedek parça üreticileri tarafından ayrı olarak istenilen müşteriye özel şartlarda mevcuttur.

ISO/TS 16949, küçük üreticilerden tutun geniş coğrafyalara yayılmış çok uluslu organizasyonlara kadar her tür otomotiv tedarik şirketini ilgilendirir. Bu standart, otomotiv sanayinde faaiyet gösteren tedarikçi firmalara yönelik bir Kalite Yönetim Sistemi’dir. ISO TS 16949:2009 standardı, otomotiv sektörüne ait koşulların tanımlandığı, otomotiv tedarikçi firmaları için teknik standartların uyumlaştırılması ile ortaya çıkarılmış bir standarttır. 

ISO/TS 16949, otomotiv sektöründe yan sanayi, tedarikçi ve taşeron olarak üretim yapan, hammadde ve yardımcı malzeme sağlayan, çeşitli servis parçaları üreten firmalara uygulanabilir. İşte ISO TS 16949 Otomotiv Kalite Yönetim Sistemi standardının temelinde dört farklı standart bulunmaktadır ve hepsi de aslında ISO 9000 Kalite Yönetim Sistemi’ni esas almaktadır. 

ISO TS 16949 standardına göre sadece otomotiv yan sanayi tedarikçi firmaları belgelendirilmektedir. Mevcut Kalite Yönetim Sistemi standartlarına yeni ve katı kurallar getirmemekte, sadece otomotiv yan sanayi açısından farklı bir bakış açısı kazandırmaktadır. Belli kalite standartları, otomotiv sektörüne özel ihtiyaçlar katılarak bu yeni standart oluşturulmuştur.

Amerikan QS 9000 standardı aslında gittikçe kabul görmüş ve yaygınlaşmıştı ama Uluslararası Standartlar Organizasyonu tarafından hazırlanan bu yeni standart hızla kabul görmüştür. Bugün artık QS 9000 standardı yürürlükte değildir.

ISO TS 16949 standardı, Kalite Yönetim Sistemi standardının, otomotiv ürünlerinin tasarımı, geliştirilmesi, üretilmesi, montaj çalışmaları ve servis koşulları için belirlenen gereklilikleri kapsamaktadır. Aynı zamanda otomotiv üretici firmalarının müşterilerine özel belirlenen gereklilikleri de kapsamaktadır.

ISO TS 16949 standardı, Uluslararası Otomotiv Görev Gücü ve Uluslararası Standartlar Organizasyonu’nun Teknik Komitesi tarafından birlikte hazırlanmıştır ve çalışmalara otomotiv üretici firmaları ile ticari kuruluşlar da katılmıştır.
Uluslararası Otomotiv Görev Gücü, bir uluslararası araç üreticileri grubudur.

IATF, uluslararası araç üreticileri grubundan oluşmaktadır: Bunlar; General Motors Şirketi, Ford Şirketi, BMW, Volkswagen, Daimler Chrysler, Peugeot, Citroen, Fiat ve Renault ve bunların haricinde ulusal ticaret birlikleri olan; VDA (Almanya), AIAG (Amerika), ANFIA (İtalya), FIEV (Fransa) ve SMMT (İngiltere). Japon araç üreticileri birliği JAMA da ISO/TS 16949:2009'nin geliştirilmesinde rol üstlenmiştir. IATF Üyesi Araç Üretici Şirketleri, ISO/TS 16949 gereğince yan sanayi uygunluk ve gerekliliklerini belirlemişler, belgelendirilmelerini sağlamışlardır.

Otomotiv Kalite Yönetim Sistemi bünyesinde kurmuş olan firma birçok avantaj elde etmektedir. Otomotiv sektöründe oluşan bilgi birikimi bir araya toplanmış olmak ve üretim kalitesi yükselmek elde edeceklerinin yalnızca küçük bir parçası olacaktır.

Tedarikçi zinciri gelişmekte ve otomotiv sektörü yan sanayii aynı kalite sisteminde buluşmaktadır. Bunuu yanısıra üretim verimliliği artmakta, sektörün kalitesi yükselmekte ve son kullanıcıya daha güvenilir ürünler sunulmaktadır. Nihayet ana sanayi firmalarının birbirinden farklı denetim sistemleri bir standarda kavuşmuş olmaktadır.  ISO/TS 16949; otomotiv sektörü ile ilgili ürünlerin dizaynı, tasarımı, geliştirilmesi, üretimi, montajı ve servisi için konulan kalite sistem gerekliliklerini belirlemektedir.

Farklı üreticiler, farklı gerekliliklere sahiptir ve bu standart temelinde Amerikan, Alman, Fransız ve İtalyan otomotiv kalite sistem gerekliliklerini düzene sokmuştur ve dünyanın her ülkesindeki otomobil üreticileri tarafından kabul edilmesi gereken bir zorunluluk değildir. Bu yüzden firma üst yönetimi tarafından bir organizasyonel strateji hazırlanmalı ve bu şekilde yola çıkılmalıdır. 

Özündeki Kalite Yönetim Sistemi de uygulama öncesinde sistemin üst yönetim tarafından benimsenmesini ister. Sistemin nasıl kurulacağı ve uygulanacağı konusunda bağımsız bir kuruluştan destek alınması her zaman önerilen bir yöntemdir. Bu şekilde zamandan ve emekten tasarruf edilmiş olacaktır.

Daha kapsamlı bilgi için iletişim adreslerimizden ve telefon numaralarımızdan uzman ekibimize ulaşabilir, her türlü sorunuza yanıt alabilirsiniz.Randevu veya kapsamlı bilgi için talep oluşturabilirsiniz.

Copyright © 2018 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Teknik Belgelendirme A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.