ISO 39001 Yol ve Trafik Güvenliği Yönetim Sistemi

ISO 39001 Yol ve Trafik Güvenliği Yönetim Sistemi


Trafik güvenliğinin amacı ve temel konusu, araçların çevre ve insan ile olan etkileşimi sırasında ortaya çıkan muhtemel sorunları ve çözüm önerilerini aramak ve bu konularda yöntem geliştirmektir. Trafik güvenliği toplum sağlığı ve gelişimi açısından önemli bir sorundur.

Tüm dünyayı hesaba katan istatistiklere göz atıldığında yol ve trafik güvenliği ihlallerinden doğan trafik kazalarından her yıl yüz binlerce insan hayatını kaybetmektedir. Karayolları trafik güvenliği aynı zamanda toplum sağlığı ve gelişimi açısından önemli bir sorundur. Trafik güvenliğinin amacı ve temel konusu, araçların çevre ve insan ile olan etkileşimi sırasında ortaya çıkan muhtemel sorunları ve çözüm önerilerini aramak ve bu konularda yöntem geliştirmektir.

 

Her konuda olduğu gibi bu konuda da en fazla zarar gören gelişmekte olan ve az gelişen ülkelerdir. Çünkü trafik kazalarının temel sebeplerinden biri eğitimsiz ve deneyimsiz sürücülerin direkt kent trafiğinde aracıyla tüm kuralları ihlal ederek dolaşmasıdır. Bu ülkelerde bu tarz durumlara çok sık rastlanmaktadır.

Buradan hareketle çok daha büyük sorunlar olmaması için gerekli düzenlemeler ve çalışmalar hiçbir taviz gösterilmeden yapılmak zorundadır aksi takdirde sorun kartopu gibi büyüyerek devam edecektir. Bu konuda otorite olan insanlar, 5 yıla kadar trafik kazalarının ölüm sebepleri sıralamasında daha da yükseleceğini öngörmektedirler.

Trafik kazaları sadece yaralanma, ölüm ve çevreye tahribat yaratmakla kalmaz , aynı zamanda ülke ekonomisi üzerinde maliyet yükü olurken, diğer taraftan da sağlık giderleri açısından oldukça ağır bir yük getirmektedir. Tüm bunların yanında üzücü olan ise trafik ve yol güvenliği sistemleri uygulanıyor olsa binlerce trafik kazasının önüne geçilebilir olmasıdır.

Yol ve trafik güvenliği konusu başlık ve kapsam olarak basit gibi görünsede, tüm bilim dalları tarafından iştişareye verılmış oldukça karmaşık bir sorundur ve trafik konusu bilimsel olarak ele alınarak birçok farklı yönden irdelenmelidir.

ISO 39001 Yol ve Trafik Güvenliği Yönetim Sistemi standartlarının, trafik güvenliğini arttırmak ve trafik kazalarında yaşanan ciddi yaralanma ve ölüm sayılarını düşürmek pozisyonunda olan ve yol ve trafik sistemlerinden sorumlu kişilerin görev yaptıkları kuruluşlarda uygulanması beklenmektedir.

Yol ve Trafik Güvenliği Yönetim Sistemi, yol ve trafik güvenliğinden sorumlu kamu ve özel sektör kuruluşlarında uygulanabilir özelliktedir. Bu açıdan, yol ve güvenlik sistemi kurmak, geliştirmek, uygulamak ve sürdürmek isteyen herhangi bir kuruluş, yola çıkarken bu çalışmaları ISO 39001 Yol ve Trafik Güvenliği Yönetim Sistemi standartlarını kullanarak bu sistemin güvenliğini hissetmek isteyebilir.

Kuruluş bu süreçte, trafik kaza sayılarını ve bu kazalarda ölen veya yaralanan insan sayılarını analiz edecek ve değerlendirecektir. Bu rakamlar yol ve trafik güvenliği konusunda sürekli iyileştirme sağlayacaktır.

Daha kapsamlı bilgi için iletişim adreslerimizden ve telefon numaralarımızdan uzman ekibimize ulaşabilir, her türlü sorunuza yanıt alabilirsiniz.Randevu veya kapsamlı bilgi için talep oluşturabilirsiniz.

Copyright © 2018 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Teknik Belgelendirme A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.