ISO 22716 Kozmetik İyi Üretim Uygulamaları Sistemi

ISO 22716 Kozmetik İyi Üretim Uygulamaları Sistemi


Kozmetik denilince akla sadece makyaj malzemeleri ve benzeri şeyler geliyor olsa da, aslında kökeni çok çok eski tarihlere dayanan bir tutumdur. Kozmetik olarak kullanılan ürünlerin birçoğu aynı zamanda sağlık açısındanda oldukça faydalı olabilmektedir. Kozmetikte kullanılan kimyasal bileşenlerin teminii kullanımı ve hijyeni son derece önemlidir. 

Hijyenden uzak ve kötü hammadde kullanılarak üretilen kozmetik ürünler insan sağlığını  yüksek derecede tehdit eder.Bu yüzden her üreticinin belli standartları ve kriterleri uygulaması gerekmektedir.

Denetimsiz ve hiçbir standarda uygun olmayan kozmetik ürünlerin kullanımı hayati tehlike dahi yaratabilmektedir. ISO 22716 Kozmetik İyi Üretim Uygulamaları Sistemi böyle bir ihtiyaçtan ortaya çıkmıştır ve kozmetik sektörünün belli ihtiyaçlarını karşılamak amacı ile ve kozmetik sanayi tarafından kullanılmak üzere, ISO tarafından hazırlanmış ve 2007 yılında yayınlanmıştır. Bu standartlar kozmetik ve kişisel bakım ürünleri sektörüne ışık tutacak niteliktedir.

ISO 22716 Kozmetik İyi Üretim Uygulamaları Sistemi bir ISO Standardı olup, Avrupa Birliği Kozmetik Yönetmeliği kapsamında ki tüm kozmetik ürünleri için bir iyi üretim uygulamaları rehberidir. Bu kapsamdaki ürünler deri için kullanılan kremler, merhemler, losyonlar, jeller yağlar, yüz maskeleri,fondöten tipi ürünler, banyo sonrası ve hijyen amaçlı pudralar, parfümler, banyo ve duş ürünleri, deodorant ve anti-perspirantlar, saç bakım ürünleri, tıraş ürünleri (kremler, köpükler, losyonlar vb.),makyaj temizleme ürünleri (yüz, gözler, dudaklar), diş ve ağız bakım ürünleri, trnak koruyucu ve ojeler, kırışık önleyici ürünler, yüz beyazlatıcı ürünler, bronzlaştırıcı ve güneş banyosu ürünleri ve diğerleridir.

Kozmetik İyi Üretim Uygulamaları Sistemi standardının en dikkat çeken özelliği, daha çok ilaç ve gıda sektörü firmalarında yaygın olarak kullanılan GMP, İyi Üretim Uygulamaları standartlarına odaklanıyor olmasıdır.

Kozmetik ürünlerinin üretiminden başlayarak, test edilmesi, ambalajlanması ve buna benzer çeşitli aşamalarına, geniş kapsamlı bir Kalite Yönetim Sistemi yaklaşımı getiren Kozmetik İyi Üretim Uygulamaları Sisteminin, firmalarda kurulması ve gereklerine uyulması oldukça kolaydır. Ancak bunun yanında üretici firmalar, kozmetik ürün güvenilirliğini ilk koşul olarak öne süren, hem yerel hem de küresel anlamda müşteri taleplerini karşılamak için de bu sisteme yönelmektedir.

Tüketici açısındanda bir farklılık oluşturan bu sistem, tüketici gözünde standartlara uyan kozmetik ve kişisel bakım ürünleri üreten firmaları tercih sebebi haline getirmiştir. ISO 22716 Kozmetik İyi Üretim Uygulamaları Sistemi özellikle kozmetik ürünleri için tasarlanmış GMP standartlarını içermektedir ve talep eden kuruluşlar için ISO 22716 Kozmetik İyi Üretim Uygulamaları Sistemi Belgesi düzenlenmektedir.

Bu standartlar, kozmetik ürünlerinin üretiminden sevk edilmesine kadar çeşitli aşamalarda süreçlerin izlenmesi amacıyla hazırlanmıştır. Kozmetik sektöründe ülkemizde üretim ve pazarlama alanında faaliyet gösteren çok uluslu birçok firma bulunmaktadır. Bunun yanında geniş üretim kapasitesine sahip çok sayıda üretici firma da var. Pazarda büyük firmaların yanında, organik, doğal ve doğal katkılı ürünler üreten küçük ve orta ölçekli firmalar da yer alıyor.

Firmalar piyasaya kozmetik ürün vermek istiyorlarsa öncelikle, Sağlık Bakanlığı’na kayıt yaptırmalı ve ürettikleri her ürün için bildirimde bulunmaları bir zorunluluktur. Bu firmaların önemli bir kısmı ISO 9000 Kalite Yönetim Sistemi ve ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi belgelerine sahiptir.

2005 yılında yayınlanan kozmetik mevzuatı, Avrupa Birliği gereklerine uyumlu olarak hazırlanmıştır. 2013 yılında yürürlüğe giren kozmetik yönetmeliği de ISO 22716 Kozmetik İyi Üretim Uygulamaları standardının uygulanmasını zorunlu hale getirmiştir. Bu yönetmelik hükümlerine göre, kozmetik ürünlerin sunumu, etiketi, nasıl kullanılacağı konusunda yapılan açıklamalar ve üretici firma tarafından verilen bilgiler dikkate alınarak, normal koşullarda kullanılan kozmetik ürünlerin, insan sağlığına zarar vermemeleri gerekiyor.

ISO 22716 Kozmetik İyi Üretim Uygulamaları Sistemi, GMP, İyi Üretim Uygulamaları standartları esas alınarak hazırlanmıştır ve kozmetik ürünlerin sağlık açısından şüphe duyulmadan kullanılmasını sağlamaya yöneliktir.

Daha kapsamlı bilgi için iletişim adreslerimizden ve telefon numaralarımızdan uzman ekibimize ulaşabilir, her türlü sorunuza yanıt alabilirsiniz.Randevu veya kapsamlı bilgi için talep oluşturabilirsiniz.

Copyright © 2018 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Teknik Belgelendirme A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.