İş Sağlığı ve Güvenliği Analizleri

İş Sağlığı ve Güvenliği Analizleri


İşyeri olarak geçen ve bünyesinde çalışanların olduğu büyük küçük her türlü tesis için bir numaralı öncelik çalışan sağlığı ve güvenliği olmalıdır. Aynı zamanda çalışılan ortamın uygun görülen derecede hijyenik olması gerekir. Tüm bunları sağlamak işyeri sahibi ve diğer yetkili kadronun sorumluluğundadır.

İş sağlığı ve güvenliği denildiğinde birçok hususun titizlikle incelenmesi ve belirlenen standardartlara uygun hale getirilmesi gerekmektedir. Konuyla ilgili Bakanlık tarafında İş Hijyeni Ölçüm, Test ve Analizi Yapan Laboratuvarlar Hakkında Yönetmelik yayınlanmıştır.

Yönetmelik kapsamında, testlerin ve ölçümlerin yapılacağı laboratuvarlarla ilgili yasal hususlar ve kriterler yer almaktadır. Bu çalışmaları yapacak laboratuvarlar, yetki alacağı konularda akreditasyon standardına uygun kalite yönetim sistemi kurmak, uygulamak ve iyileştirmek zorundadır.

Risk değerlendirme çalışmalarının sonuçlarına göre yeterlik belgesine sahip olan laboratuvarlara iş hijyeni ölçüm, test ve analizlerini yaptırılır ve eğer faaliyet sırasında işyeri ortamının veya yapılan işin özellikleri gereği kişisel maruziyet değerlerinde farklılık oluşursa, işyerinde görevli işyeri hekimi veya iş güvenliği uzmanları gerek görmesi halinde, iş hijyeni ölçüm, test ve analizleri yeniden yapılmalıdır.

Hangi hacimde olursa olsun işyeri statüsündeki neredeyse tüm kuruluşlar, 2012 yılında yayınlanan ilgili yasa gereğince iş hijyeni ölçüm, test ve analizlerini yaptırmak zorundadırlar. Bu test ve analiz çalışmaları, çalışma ortamlarında maruz kalınan toz, kimyasal madde, gürültü, titreşim ve benzeri ölçümler yapılmaktadır. 

Ana başlıklarla ifade etmek gerekirse, bu alanda faaliyet gösteren laboratuvarlar, Toz ölçümü, Tüm vücut titreşimi kişisel maruziyet ölçümü, Termal konfor ölçümü, Aydınlatma ölçümü, Kimyasal madde maruziyeti ve ortam gaz ölçümleri, Kişisel gürültü maruziyet ölçümü, Çalışma ortamı gürültü ölçümü, El-kol titreşimi kişisel maruziyet ölçümü ve alt kategorilerindeki tüm test ve analizleri gerçekleştirmelidirler.

Daha kapsamlı bilgi için iletişim adreslerimizden ve telefon numaralarımızdan uzman ekibimize ulaşabilir, her türlü sorunuza yanıt alabilirsiniz.Randevu veya kapsamlı bilgi için talep oluşturabilirsiniz.

Copyright © 2018 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Teknik Belgelendirme A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.