IP Testleri (Ingress Protection Testing)

IP Testleri (Ingress Protection Testing)


1973 yılında Brüksel kentinde kurulan CENELEC, yani Avrupa Elektroteknik Standardizasyon Komitesi, AB (Avrupa Birliği) ülkeleri içerisinde elektronik alanına yönelik faaliyetler konusunda standartlar geliştirmekte ve bu piyasadaki kriterleri kontrol etmektedir. TSE, CENELEC kuruluşlarına 2012 senesinde tam üye olmuştur.

Bunun yanı sıra Cenevre merkezli daha eski bir oluşum olan Uluslararası Elektronik Komitesi, şimdiye kadar yaklaşık 5000 standart hazırlamış ve bu hazırladığı standartların büyül çoğunluğu CENELEC tarafından aynı şekilde kriter olarak ele alınmıştır. Buda CENELEC 'in sadece AB için değil aynı zamanda uluslararası bir oluşuma doğru yöneldiğini göstermektedir.

Avrupa pazarında elektrik enerjisiyle çalışan ve elektronik aksam sahibi cihaz üreten işletmeler, bu ürünlerin hangi koşullar altında güvenli çalıştığını test etmek, kesin olarak belirlemek ve bu konuda tüketicileri bilgilendirilmek zorundadır. Bu sınıflandırmaları belirtebilmek adına, IEC, elektrikli veya mekanik cihazların toza, suya veya dış darbelere karşı dayanıklılığını ölçmek amacı ile bir derecelendirme sistemi geliştirmiştir. Buna göre bu pazarda ticarreti yapılacak ürünler belli bir dereceye girmelidirler.

Avrupa Elektroteknik Standardizasyon Komitesi (CENELEC) tarafından tasarlanan IP koruma dereceleri, elektrikli ürünlerin çevresel koşullara olan dayanıklılığını belirleyecek standartları tespit etmek amacı ile geliştirilmiştir. Genelde 2 veya 3 rakamdan oluşan IP Koruma derecelerinde, birinci rakam katı cisimlere ve malzemelere karşı olan dayanıklılığı, Sıvılara karşı olan dayanıklılığı ikinci rakam ifade ederken, üçüncü rakam ise mekanik faktörlere karşı olan dayanıklılığı ifade etmektedir. 

IP Derecelendirmeleri için örnek vermek gerekirse, 8 rakamı su altında uzun süre kalmaya karşı korunduğunu, 1 rakamı dikey olarak akan suya karşı korunduğunu, 4 ise her yönden gelen suya karşı korunduğunu göstermektedir.  Elektrikli ve elektronik ürünlerin kullanım alanlarına bağlı olarak, örneğin bina içinde veya bina dışında kullnılmasına bağlı olarak, bir takım koruma sınıfı seviyeleri tespit edilmiştir.

Testler yapıldıktan sonra ürünlere sonuçları doğrultusunda IP kodları verilir ve bu sayede aynı zamanda pazarlanan ürün hakkında tüketicilere daha ayrıntılı bilgiler vermiş olmaktadır.  Elektrikli ve elektronik ürünlerin kullanım yerlerine ve kullanım amacına uygun şekilde, üreticinin beyanı üzerine IP testleri yapılmakta ve ürünlerin istenilen koruma derecelerine uygun olup olmadıkları tespit edilmektedir. Bu testler, en son teknolojiye uygun laboratuvarlarda gerçekleşmektedir.

Daha kapsamlı bilgi için iletişim adreslerimizden ve telefon numaralarımızdan uzman ekibimize ulaşabilir, her türlü sorunuza yanıt alabilirsiniz.


Randevu veya kapsamlı bilgi için talep oluşturabilirsiniz.

Copyright © 2018 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Teknik Belgelendirme A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.