HOTEQ 500 Otel Kalite Yönetim Sistemi

HOTEQ 500 Otel Kalite Yönetim Sistemi


HOTEQ 500 Standardı Turizm Sektörü Otel Kalite, Çevre, Sağlık ve Gıda Güvenliği Uygulamaları için tasarlanmış hizmet standardıdır. Bu standardın uluslar arası geçerliliği gibi bir sorunu yoktur, müşteri nezdinde geçerlilik kazanır. Müşteri tatmini ve memnuniyeti için kuruluşların vereceği taahhüdü ön plana çıkartıp müşteriye beyan etmesi hedeflenmiştir.

Turizm Otelcilik, Konaklama, Turistik İşletmecilik v.b. alanlarda geniş kapsamlı tek standarttır. standardın ortaya çıkışı, müşterinin kaliteli, sağlıklı ve gıda güvenliği prensibine uygun hizmet alması ve çevreye duyarlı işletmeleri tercih etmesi amacı iledir. Temelinde Turizm Otelcilik etkinliklerinin sosyal, kültürel ve ekonomik olayı haline gelmesi gerçegi yatmaktadır.

Ulusal ve uluslararası seyahatlerin çok artması,dünya çapında otel sınıflandırmalarının nasıl karşılaştırılacağı sorusunun birçok kamu ve özel sektör ilgilisi tarafından düzenli olarak sorulmasına yol açmıştır. Bunun üzerine IQC tarafından konu ile ilgili bir çalışma yapılabilmesi için girişimde bulunmuştur. HOTEQ 500 Otel Kalite Yönetim Sistemi standartları belirlenirken, müşterilerin sağlıklı, kaliteli ve gıda güvenliği prensiplerine uygun hizmet beklentisi ve çevreye duyarlı kuruluşları tercih etmeleri dikkate alınmıştır. 

Son yıllarda sektördeki inanılmaz yükselişle beraber büyük ölçüde artan turizm gelirlerinin ülkeler için çok önemli bir kaynak olması, bu sektörde faaliyet gösteren oteller, konaklama tesisleri, turistik işletmeler ve benzeri kuruluşların sosyal, kültürel ve ekonomik anlamda çok daha fazla etkin olmaları gereğini ortaya çıkarmıştır.

İnternetin getirdiği kolaylıklar ve global ticaretle birlikte artan seyahatlar, beraberinde ülke içinde ve ülke dışında çok sayıda yolculuk yapılmasını gerektirmiş, bunun yanında iş yolculukları ile birlikte turistik yolculuklar da önceki yıllara göre daha fazla yapılmaya başlanmıştır. Böyle olunca dünya üzerindeki otel sınıflandırmalarının nasıl karşılaştırılması gerektiği sorusu, kamu ve özel sektör yetkilileri tarafından daha fazla sorgulanmaya başlanmıştır. Bu gelişmeler üzerine ISQ, bu konuda bir çalışma başlatmıştır.

HOTEQ 500 Otel Kalite Yönetim Sistemi standartlarının amacı, turizm sektöründe hizmet veren işletmeler ve müşteriler arasındaki ilişkilerin anlaşılmasını ve hizmetlerin gerektiği şekilde verilmesini kolaylaştırmaktır. Bu standartlar sayesinde müşterilerin, turizm hizmetlerini alırken bilinçli bir seçim yapması sağlanacak, diğer taraftan sektördeki firmalar da müşteri beklentilerini karşılama potansiyeline sahip, müşteri memnuniyeti yükselten bir hizmet verme anlayışına sahip olacaktır. 

Kalite Yönetim Sistemi, HOTEQ 500 Otel Kalite Yönetim Sistemi’nin en temel gereğidir. yani bir kuruluş HOTEQ 500 Otel Kalite Yönetim Sistemini kurmak istiyorsa ve bu standartları uygulamak istiyorsa, daha önceden bir kalite yönetim sistemi kurmuş ve hali hazırda uyguluyor olması gerekmektedir.

Bu sistemi kurmak isteyen kuruluşta olması gereken bir diğer şey ise Çevre Yönetim Sistemi’dir. Çünkü turizm işletmelerinin bir taraftan ekolojik sisteme zarar vermemeleri, diğer taraftan insan sağlığı açısından zararlı uygulamaların önüne geçmiş olmaları, ancak uygun bir çevre politikası uygulamalarına bağlıdır.

Bu sistemi bünyesinde barındıran ve sorunsuz bir biçimde standartlarını yerine getiren kuruluşlar,  HOTEQ 500 Otel Kalite Yönetim Sistemi Belgesi alabilirler. Bunun için bir belgelendirme kuruluşuna başvurmaları yeterlidir. Bu belgeye sahip olan kuruluşlar, müşterilerine daha kaliteli, sağlıklı ve güvenli bir hizmet sunmanın yanında, bu faaliyetlerini bir belge ile de kanıtlamış olmaktadır.

Bu durum turizm sektöründe önemli bir rekabet avantajı yaratmaktadır. Müşteriler bu şekilde daha bilinçli bir seçim yapmış olmaktadır. Diğer taraftan bu belge sahibi işletmeler, müşteri beklentilerini karşılama potansiyellerini yükseltmiş olmaktadır. Bu da beraberinde performans artışı ve daha fazla kazanç sağlamaktadır.

Daha kapsamlı bilgi için iletişim adreslerimizden ve telefon numaralarımızdan uzman ekibimize ulaşabilir, her türlü sorunuza yanıt alabilirsiniz.Randevu veya kapsamlı bilgi için talep oluşturabilirsiniz.

Copyright © 2018 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Teknik Belgelendirme A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.