Hidrofor Periyodik Muayenesi

Hidrofor Periyodik Muayenesi


En basit haliyle anlatmak gerekirse hidroforlar, suyu uzak noktalara ulaştırmak için tasarlanmış pompalardır. Bir su tankı içindeki suyu, hava yardımı ile uzak noktalara ulaştırırlar. Şehir şebeke su basıncının yeterli olmadığı durumlarda, yüksek yapılarda basınçlı su elde etmek amacı ile kullanılır. Musluktan akan suyun basıncını yükseltmeye yararlar.

Yapıda bulunacak olan hidroforun özellikleri, binanın özelliklerine göre şekillenir. Daire sayısına, hidroforun konulacağı alana, su verilecek daireler ile hidroforun arasındaki mesafeye, yatay veya dikey gidecek boruların uzunluğuna bağlı olarak farklı şekillerde kurulum yapılması gerekir. Suyun akış hızına ve suyun çıkacağı yüksekliğe ve istenen debi miktarına göre hidroforun kapasitesi ayarlanır.

Hidroforların genel amacı kullanıcıyı zahmete sokmadan otomatik olarak devreye girip çıkmasıdır. Siz bir musluğu açtığınız zaman şebeke içindeki suyun düşmeye başlayacaktır ve pompanın üzerindeki basınç şalteri bunu hissettiği anca pompa devreye girerek basıncı dengeler musluğu kapattığınız zaman ise şebeke basıncı sizin belirlediğiniz üst basınca ulaşınca pompa otomatik olarak durur.

Montaj yapılacak alanın genişliği, suyun özellikleri, elektrik şebekesinin özellikleri,  nem ve sıcaklık durumu hatta hidroforun gürültü seviyesi hidrofor seçiminde önemli noktalardır ve doğru yerde ve doğru hidroforu kullanmak, beklenen yararı elde etmek açısından önemlidir. Ancak bunun yanında bir diğer önemli nokta da düzenli kontrollerinin yaptırılmasıdır.

Periyodik muayenesi yapılmayan hidroforlarda oldukça tehlike cihazlar haline gelebilmektedirler çünkü hidroforda yüksek basınç prensibini kullanmakta olan mekanizmalardandır. Bu nedenle kontrolleri periyodik olarak yapılmayan hidroforlar yapılarda can ve mal güvenliği için tehlike arz edebilir.

6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu 'na göre hidroforların periyodik muayenesinin yapılması zorunludur Bu kanun esas alınarak çıkarılan İş Ekipmanlarının Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği, Basınçlı Kap ve Tesisatlar başlıklı maddesinde, hidroforlar basınçlı hava tankları grubuna girmektedir. Hidroforların, ilgili standartlarda başka bir süre gösterilmemişse, her yıl en az bir defa periyodik muayenelerinin yaptırılması gerekir.

Hidroforlar için her yıl yapılması gereken kontrol ve muayenelerin mutlaka, makine mühendileri, makine teknikerleri veya yüksek tekniker tarafından yapılması gerekir. Bu kişilerin bilgileri Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı elektronik sistemine kaydedilmiş olmalıdır. Bu şekilde yapılan kontroller sonucunda uygunluk sağlanması halinde, hidroforun güvenle çalıştığına ve kullanılmasında bir sakınca olmadığına yönelik rapor düzenlenir. Bu rapor, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı denetçileri tarafından yapılacak denetimlerde geçerlidir. 

Randevu veya kapsamlı bilgi için talep oluşturabilirsiniz.

Copyright © 2018 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Teknik Belgelendirme A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.