Genleşme Tankı Periyodik Muayenesi

Genleşme Tankı Periyodik Muayenesi


Her kazan dairesinde en azından bir adet genleşme tankı kullanılmaktadır. Hem ısıtma sisteminin hem de hidrofor tesisatının standart bir parçası olmuştur. Günümüzde doğal gazın yaygınlaşması ile birlikte bu tankların kullanımları da hızla artmıştır. Kat kaloriferi gibi araçlarda ise ürüne doğrudan entegre olmuştur.

Aynı zamanda membranlı tankta denilen genleşme tankları ısıtma sistemlerinde ısınan suyun hacimsel değişimini karşılamak amacı ile kullanılırlar. Sıhhi tesisatlarda ise pompa tarafından oluşturulan statik basıncı kullanım seviyesinde tutmak ve suyun akış hızında oluşan değişimleri kontrol altına almak amacı ile kullanılırlar. 

Genleşme tankları balon membranlı ve diyafram membranlı olarak üretilmektedir. Diyafram membranlı tankta su, sac ile temas eder. Diyafram membranlı tanklar sadece kapalı devre ısıtma sisteminde kullanılabilirler. Çünkü sisteme sadece ilk çalıştırma sırasında taze su alınır. Daha sonra bu su sürekli sistemde kalır. Suyun içindeki oksijen, radyatörler, kazan ve tank cidarında çok az miktarda paslanma yapar. Fakat oksijen bitince pas ilerlemez. Eğer diyafram membranlı tank hidrofor tesisatına takılırsa, tanka sürekli taze su geleceğinden paslanma çok hızlı olur ve tank denilir. Diğer tanklarda çalışma prensipleri farklı olabilmektedir.

Genleşme tankları, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından çıkarılan, İş İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği, Ek 3 Bakım, Onarım ve Periyodik Kontroller İle İlgili Hususlar başlıklı ekinde, Basınçlı Kap ve Tesisatlar başlıklı maddesinde açıklanmıştır.

Genleşme tankları da 0,5 bar üzerinde iç basınca sahip olduklarında basınçlı kap olarak değerlendirilir ve periyodik kontrollerinin gerçekleştirilmesi zorunludur. Genleşme tanklarının periyodik kontrolleri en geç yılda 1 kez Makine Mühendisi, Makine Teknikeri veya Makine Yüksek Teknikeri tarafından gerçekleştirilmelidir. Tahribatsız Muayene (NDT) yöntemlerinin tercih edilmesi durumunda uygun Tahribatsız Muayene belgesine sahip mühendis, tekniker veya yüksek teknikerler tarafından kontroller gerçekleştirilebilir.

Genleşme tanklarının muayeneleri söz konusu olduğunda, basınçlı ekipmanlar yönetmeliği, taşınabilir basınçlı ekipmanlar yönetmeliği, basit basınçlı baplar yönetmeliği dikkate alınarak kontroller yapılmalıdır.

Daha detaylı bilgi almak ve her türlü sorunuz için bize ulaşarak uzman ekibimizden sorularınıza yanıt alabilirsiniz.Randevu veya kapsamlı bilgi için talep oluşturabilirsiniz.

Copyright © 2018 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Teknik Belgelendirme A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.