Caraskal Muayene

Caraskal Muayene


Caraskalların en önemli özelliği kaldırımakta olduğunuz yüklerin istenilen konumda bir kuvvet olmaksızın durabilmesi ve yükleri kaldırmak için gereken kol kuvvetin az olmasıdır , bu tarz mekanik caraskalların eksiği yükün kaldırılma zamanının elektrikli vinç caraskallara göre daha fazla olmasıdır.

Caraskalların yaygın kullanılmasının sebeplerinden biri de kaldırma kuvvetinin kaldırılan yükten daha az olmasıdır. Ancak bu durum fayda sağlamanın yanında bir dezavantajı da beraberinde getirir. Caraskallar yükü kaldırırken kaldırma kuvveti düşük olduğu için daha uzun bir sürede kaldırma işlemini gerçekleştirirler.

Caraskallar eş merkezli ve birlikte dönen iki sabit ve bir de hareketli serbest makaradan meydana gelir. Manuel elle kullanılan ceraskallar bakımlarının kolay ve ebatlarının küçük olması dolayısıyla küçük ölçekli atölye ve işletmelerde aranan bir ekipman haline gelmiştir.

Basit yapısıyla kolay tamir edilebilen caraskallar, küçük boyutlu olmaları sebebiyle de şantiyeler, ağır makine sanayinin kullanıldığı alanlar, fabrikalar, atölyeler, depolar ve tersanelerde sıklıkla kullanılabilmektedirler.

Caraskallarda kazalar genel olarak üretim veya montaj hatalarından, kullanım hatalarından ve yetersiz muayene ve bakım koşullarından meydana gelmektedir.
Caraskal’lar da kaldırma veya iletme makineleri grubunda bir araçtır. Taşınabilir ayaklar üzerinde hareket edebilir ve istenilen yere kurulabilir. Üzerindeki makaralar düzeni ile ağır cisimlerin bir yerden başka yere taşınması için kullanılan bir kaldıraç düzenidir.

Genellikle inşaat işlerinde ya da birkaç katlı üretim iş yerlerinde yerden üst katlara malzeme çekmek için kullanılırlar. Boyutlarının küçük olması ve bakımlarının kolay olması yüzünden küçük atölye ve işletmelerde de yaygın olarak kullanılırlar. Bir çeşit portatif vinç görevi görürler.

Elektrikli caraskal, zincirli caraskal ve alçak tavan caraskalı gibi çeşitleri vardır. Caraskal’ların ilgili standartlarda başka bir süre öngörülmemişse yılda en az bir kez uzman mühendisler tarafından kontrol edilmesi gerekmektedir. Bu zorunluluk İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu tarafından getirilmiştir. Yasaya göre umulmadık bir kaza ile karşılaşılması halinde, işverenler sorumlu olacaktır. Bu yüzden caraskal’ların düzenli kontrollerinin yaptırılması, zorunluluk olması yanında bir güvenlik koşuludur.

Kullanılması uygun görülmeyen carascalların işletmelerde kullanılmaya devam edilmesi halinde sorumluluk kontrol eden kuruluşta değil, işveren üzerindedir. Muayene ve test kuruluşu kontrol sonuçlarını bir rapor olarak düzenleyerek ilgili işletmeye teslim eder.Randevu veya kapsamlı bilgi için talep oluşturabilirsiniz.

Copyright © 2018 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Teknik Belgelendirme A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.