Araç Yükleme Rampası Periyodik Muayenesi

Araç Yükleme Rampası Periyodik Muayenesi


Lojistik ve nakliye gibi sektörlerde, hızlı yükleme ve boşaltma sağlayabildiği için sektörün vazgeçilmezi olan araç yükleme rampları, neredeyse bütün firmaların kullandığı bir sistemdir ve kamyon ile zemin arasındanki açıklığı kapatırlar.Bu rampalar genellikle iki tip olarak kullanılırlar.

Menteşeli veya hidrolik olarak çalışan ve birbirinden farklı kamyon zeminleri ile rampalar arasında bulunan seviye farkını en iyi şekilde dengeleyen bu sistemler, yükleme veya boşaltma işlerini tek bir yatay hareketle sağlamış olurlar. Çok güçlü ve esnek olmayan çelik konstrüksiyona sahip olduklarından, araca dengesiz yükleme yapılması durumunda bile aracın yan eğimlerini sorunsuz olarak dengeleyebilir. 

Kolay kullanımı olan ve çok güvenilir çalışma olanağı sunan hidrolik araç yükleme rampalarının hidrolik sistemleri içindeki silindirlerde aynı zamanda acil durdurma valfleri vardır. Aksi bir durum yaşandığında bu valfler hızlı bir şekilde devreye girer ve yükleme ve boşaltma faaliyetini güven altına alır. Menteşeli araç yükleme rampaları daha çok kağıt işleyen firmalar için ya da ağır yükler için tercih edilmektedir. Hafif ticari araçlar içinse hidrolik araç yükleme rampaları büyük kolalıklar sunar. Rampa boyutları, kullanılacak aracın marka ve modeline göre farklı modellerde üretilmektedir.

Her iki tip yükleme rampasıda ağır yüklerin indirilmesi ve yüklenmesi için kullanıldığından, olası kaza durumlarında çalışanların can güvenliği ve işletmenin mal güvenliği açısından risk teşkil etmektedir. Bu nedenle düzenli bakımlarının yaptırılması ihmal edilmemelidir. Bunun yanında yasal olarak da İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ve İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği, bu konuda gerekli düzenlemeleri yapmıştır. Temel olarak işyerlerinde kullanılan bütün iş araç ve gereçlerinin kullanımı ile ilgili uyulması gerekli sağlık ve güvenlik koşulları bu yasal düzenlemelerde yer almıştır.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından çıkarılan bu yasal düzenlemelere uymak bir zorunluluktur. İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği’nin Bakım, Onarım ve Periyodik Kontroller İle İlgili Hususlar başlıklı ekinde (Ek 3), araç yükleme rampaları, kaldırma ve iletme araçları grubuna girmektedir. Bu açından araç yükleme rampalarının, her yıl en az bir kez periyodik kontrol ve muayanelerinin yaptırılması zorunludur.

Her yıl yapılması gerekli olan bu kontrollerin ve düzenlenen raporların geçerli olabilmesi için de bu çalışmanın mutlaka makine mühendisleri, makine teknikerleri veya yüksek teknikerler gibi yetkili kişiler tarafından yapılması gerekmektedir.
Randevu veya kapsamlı bilgi için talep oluşturabilirsiniz.

Copyright © 2018 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Teknik Belgelendirme A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.