Araç Kaldırma Lifti Muayene

Araç Kaldırma Lifti Muayene


Adından da anlaşılacağı gibi insan gücü ile kaldırılamayacak kilodaki nesneleri, özellikle otomobilleri belli bir mesafeye kadar kaldırabilen araca denir. Arabaların alt tarafında bulunan arızaları gidermek için aracı yukarı doğru kaldırarak daha rahat bir iş kolaylığı sağlar.

Araç kaldırma liftleri genellikle araba servisleri ve oto tamircilerinde yani sanayilerde sıkça kullanılmaktadır. Araç kaldırma liftleri ağırlıklara göre 3 ton ve üzeri ağırlıkları dahi kaldırabilir. Bu kaldırma makinalarının güvenliği ise çok önemlidir. Her hangi bir arızada can kaybına neden olabilir. Bu nedenle bu kaldırma liftlerinin periyodik kontrolü yapılması çok önemlidir.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın, 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’na dayanarak çıkardığı İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği, 2013 yılında yürürlüğe girmiştir. Bu yasal düzenlemeler, iş yerlerinde bulunan iş ekipmanlarının kullanımı sırasında, sağlık ve güvenlik yönünden uyulması gereken asgari koşulları tespit etmektedir. Yönetmelik, işyerlerinde kullanılan makinaların çeşitlerine göre, bu araçların hangi periyodlarda kontrol edileceğini ve bu periyodik kontrollerin hangi kriterlere ve standartlara uyularak yapılacağını açıklamaktadır.

Genellikle otomobillerin ve hafif ve orta ağır sınıf ticari araçların bakımlarında kullanılan araç kaldırma liftleri genelde iki veya dört kolonludur. Genel olarak oto tamirhaneleri ve servisleri tarafından kullanılırlar. İş üretkenliğini arttırmak amacı ile üretilen araç kaldırma liftlerinin, kaldırma kapasitelerine göre, hafif, orta ve orta ağır sınıf ticari araç grubuna ve bütün motorlu araçlara yönelik çok çeşitleri vardır.

Kaldırma ve iletme ekipmanları sınıfına giren araç kaldırma liftleri, bakım ve tamir gerektiren araçların alt kısmında genel kontroller yapılırken, fren düzeneklerine bakılırken, susturucu değiştirilirken ve benzeri çalışmalar için aracın ergonomik bir yüksekliğe kaldırılmasını sağlarlar. Taşıdıkları yük ağır ve riskli olduğu için, bu araçların kullanımı da risklidir.

Akreditesi olan ve işini titiz bir şekilde gerçekleştiren muayene ve test kuruluşları tarafından kontrolleri yapılırken, araç kaldırma liftlerinin çelik halatları, zincirleri, kancaları, sapanları, kasnakları, frenleri ve otomatik durdurucuları mutlaka gözden geçirilir. Ayrıca yüksüz ve yüklü durumda fonksiyon testleri ve yük kaldırma testleri yapılır. Muayene işlemi bittiğinde, test ve muayene kuruluşu tarafından, araç kaldırma liftinin güvenle çalıştığını ve kullanılmasında bir sakınca olmadığını gösteren bir rapor düzenlenir ve işletmeye teslim edilir.

Araç kaldırma liftinin güvenle çalıştığını ve kullanılmasında bir sakınca olmadığını gösteren bu rapor Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı denetçileri tarafından yapılan denetimlerde geçerli kabul edilmektedir. Araç kaldırma liftleri, ilgili standartlarda başka bir süre öngörülmemişse, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu uyarınca yılda en az bir kere kontrol edilmek zorundadır. Yasaya göre beklenmedik bir kaza yaşandığında işverenlerin sorumluluğu bulunmaktadır.Randevu veya kapsamlı bilgi için talep oluşturabilirsiniz.

Copyright © 2018 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Teknik Belgelendirme A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.