Koronavirüs Sertifikasyonu

Temiz Otel Sertifikasyonu


COVID-19 pandemisi, birçok ülkede otellere, tatil köylerine ve konaklama tesislerine ilave yükümlülükler getirmektedir. Bunların bir kısmı bu yükümlülüklerin altından kalkamayarak kapanmak zorunda kalmıştır. Normalleşmeye geçilen bugünlerde turizm sektörünün, hijyen, temizlik ve mesafe açısından geri dönüşte ciddi sıkıntılar yaşaması çok normaldir. Otel sahipleri ve işletmeciler, yeni bir gerçeğe uyum sağlamak zorundadır.

Öyle ki, eskiden temizlik hastası kabul edilen konuklardan çok daha fazlası bugün işletmecilerin karşısında olacaktır. Ancak bu konukların endişelerini gidermek için işletmecilerin atabilecekleri adımlar bulunmaktadır. Bunların başında da Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından hazırlanan konaklama sektöründe COVID-19 yönetimi için operasyonel hususları açıklayan bir rehber bulunmaktadır.

Bugün çeşitli ülkelerde, otellerin temiz ve güvenli olarak belgelendirilmesine yönelik temiz ve güvenli otel kampanyaları yürütülmektedir. Bazı ülkeler, yeni sağlık ve güvenlik zorluklarını karşılamaya yönelik temizlik standartlarını, otelcilik normlarını ve davranışlarını yükseltmek için programlar uygulamaktadır. Bu tür programlar, otel sahiplerinin ve işletmecilerinin daha yüksek temizlik seviyelerine uymaları ve bu çabaları insanlara kanıtlamaları gerekmektedir.

Bu kapsamda geliştirilen temiz otel sertifikasyonu programı, işletmelerin konukları tesisin temiz ve güvenli olduğuna ikna etmek için başlıca şu gereklilikleri içermektedir:

-Tesiste bir temizlik yöneticisi olmak zorundadır

-Konukların uygulayabileceği bir temizlik planı hazırlanmalıdır

-Solunum yolu enfeksiyonu belirtileri konusunda çalışanları ve konukları taramak ve bilgilendirmek gerekmektedir

-Dezenfeksiyon ve temizlik sıklığı arttırılmalıdır

-Konuklar ve çalışanlar arasına fiziksel engeller konulmalıdır

-Gıda ve restoran güvenliği arttırılmalıdır

-Güvenli mesafe uygulanmalıdır

-Son zamanlarda yüksek riskli alanları çalışanların ziyaret etmesi yasaklanmalıdır

-Özellikle misafir odalarında temizliği geliştirmek için teknoloji kullanılmalıdır

-Bir takım yeni olanaklar yeniden düşünülmelidir

-Temassız check-in ve check-out işlemleri tercih edilmelidir

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, temiz otel sertifikasyonu hizmetleri de verilmektedir.Randevu veya kapsamlı bilgi için talep oluşturabilirsiniz.

Copyright © 2018 TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.