RoHS Belgesi

RoHS Sistemi Nedir


Elektronik ürünlerin çoğunluğunda çevreye ve insan sağlığına zarar verecek elementler ve kimyasal maddeler kullanılmaktadır. Ürünlerin işlevlerini yerine getirebilmeleri için birçoğu mecburen kullanılmak zorunda olan bu elementlerin, kullanılabilecek maksimum miktarlarının belirlenmesi yada zorunlu değilse hiç kullanılmaması konularında direktifler veren RoHS, özellikle AB tarafından ve dünyanın birçok ülkesinden kabul görmüş bir sistemdir.

Bu elementlerin kullanımının kısıtlanmaması ve denetlenmemesi hem insan sağlığı açısından hem de çevre açısından orta ve uzun vadede son derece üzücü sonuçlar meydana getirir. Bu nedenle Avrupa Konseyi, geçte olsa bu konuyla ilgili kısıtlayıcı direktifler yayınlamıştır. Özellikle elektrikli ve elektronik araçların üretimi sırasında bu durumla daha fazla karşılaşılmaktadır. Avrupa Konseyi, bu durumda en azından bu elementlerin ve kimyasalların hiç değilse maksimum sınırlar içinde kullanılmasını uygun görmüştür.

RoHS belgesine sahip firmaların tamamı, akredite bir laboratuvarın test ve analizinden geçmiş demektir. Ürün test, analiz ve onaylama çalışmaları kapsamında RoHS uygunluğunun doğru olarak değerlendirmesi, üretici firmalara yasal bir güvenlik sunmakta ve bu firmaların piyasadaki imajlarını ve tanınırlığını güçlendirmektedir.

Kurşuni kadmiyumi artı 6 değerli krom gibi elektronik ürünlerde çokça kullanılan zararlı elementler, laboratuvarda test ve analize sokularak değerlendirilirler. Üürn yapısıne göre test yöntemleri farklılık gösterebilir. Genel olarak bu testlerde şu yöntemler kullanılmaktadır: XRF Mapping, XRF Screening, Wet Chemical Analysis, Modular Rosh concept for retailers and importer ve homojen materyal ve komponentler için RoHS sertifikasyon programı. Bu yöntemlerden biri kullanılarak ürünlerde zararlı madde bulunup bulunmadığı ve varsa ne miktarda olduğu tespit edilir ve RoHS Belgesi için uygunluk olayı verilir.

En zararlı olan ve en çok kullanılan metallerden biri kurşundur. Vücuda solunum yoluyla veya sindirim yoluyla girebiliyor ve sağlık sorunları yaratabiliyor. RoHS direktifi sonrası kurşun kullanımı çok önemli ölçüde azalmıştır. Son derece zararlı olabilen bir başka element olan civa da, bu direktifler sonrasında önemli ölçüde azalmıştır.

Kısacası RoHS direktifleri, insan sağlığı ve çevre açısından son derece önemlidir. Ayrıca direktif, geri dönüşüm konularınada değinmektedir. RoHS Belgesi tamamen bir güvenlik belgesidir. RoHS direktifi ile, elektrikli ve elektronik araçlarda, direktifte açıklanan ve insan sağlığı ve çevre için tehlike oluşturan maddelerin kullanımlarına sınırlama getirilmiştir. Bu özelliği ile RoHS direktifi, dünya ticaretinde çok önemli bir rol oynamaktadır.

Daha kapsamlı bilgi için iletişim adreslerimizden ve telefon numaralarımızdan uzman ekibimize ulaşabilir, her türlü sorunuza yanıt alabilirsiniz.

 Randevu veya kapsamlı bilgi için talep oluşturabilirsiniz.

Copyright © 2018 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Teknik Belgelendirme A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.