RoHS Belgesi

RoHS Belgesi Faydaları Nelerdir


RoHS testlerinin, özellikle AB dolaşımında olmak üzere tüm dünyada önemi büyüktür. Elektronik ve ilgili kapsamda bulunan ürünleri üretmekte olan firmaların, muhakkak bu direktiflere uymalı ve süreçlerini buna göre organize etmelidirler.

Böylece tehlikeli maddelerin kullanımı kısıtlanmakla birlikte, firmanın tüketici gözünde oluşan itibarı artacaktır. Zorunlu olarak kullanımı kısıtlanmış bu ürünlerin gerek imalat gerekse satışı esnasında kimseye zarar vermeyen eşyalar olarak pazarlanması sosyal vicdani görevlerden biridir ve aynı zamanda firmanın çevre ve insan sağlığına son derece duyarlı olduğunun altını çizer.

Her geçen gün daha da hızlanan teknolojik gelişmeler ve buna bağlı sanayileşme çevre ve insan sağlığına olumsuz olarak yansımaktadır. Bu sorunların çözümü için dünya çağında faaliyet gösteren çeşitli organizasyon ve örgütler kafa yormaktadırlar. Sadece ticarete odaklanmış duyarsız işletmelerin çevre ve insan sağlığına uzun vadede verdiği hasar kalıcı ve büyük olacaktır.

İşte RoHS direktifi tüm bu olumsuz senaryoyu tersine çevirmek için tüm üreticiler için bir rehberdir. RoHS direktifi ile hedeflenen, elektronik araçların veya elektrikle çalışan eşyaların neden olabileceği çevre ve sağlık problemlerinin önüne geçmektir. Ülkemizde de 2008 yılında, bu direktif esas alınarak hazırlanan Elektrikli ve Elektronik Eşyalarda Bazı Zararlı Maddelerin Kullanımının Sınırlandırılmasına Dair Yönetmelik (kısaca EEE Yönetmeliği) yayımlanmıştır.

Bu şekilde günlük yaşamda kullanılan birçok elektrikli ve elektronik aracın üretiminde, zararlı maddelerin kullanımının önüne geçilmesi ya da hiç de değilse belli değerlerin altında kullanılması amaçlanmıştır. Aynı zamanda ülke dışından getirilecek bu tür araçların gerekli kontrollerinin yapılması amaçlanmıştır.

RoHS belgesinin faydaları

Firmanın insan saygılı, insan sağlığına duyarlı olduğunu kanıtlar.
Firmanın çevreye konusunda hassas ve zararsız üretim yaptığını kanıtlar.
Geri dönüşüm konusunda hassas bir firma olduğunu gösterir.
Güvenle kullanılacak ürünlerin üretimini yaptığını kanıtlar.
Firmanın itibarı yükselir.
Ulusal ve uluslararası rekabet avantajı elde eder.

Özellikle Avrupa Birliği ülkeleri ile iş yapan firmalar açısından farklı bir öneme sahiptir. Bu ülkelere mal gönderen firmaların, RoHS direktilerini bilmesi, buna uygun üretim yapması ve belge alarak bunu kanıtlaması gerekir.

Tüm bunlardan daha önemlisi, firma, tüketiciye karşı güven seviyesini de yükseltecektir. Kullanımı kısıtlanmış elementlerin hiç kullanılmadığı veya izin verilen değerler içinde kullanıldığı ürünler üretmek, aynı zamanda sosyal ve vicdani bir sorumluluktur.

Daha kapsamlı bilgi için iletişim adreslerimizden ve telefon numaralarımızdan uzman ekibimize ulaşabilir, her türlü sorunuza yanıt alabilirsiniz.Randevu veya kapsamlı bilgi için talep oluşturabilirsiniz.

Copyright © 2018 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Teknik Belgelendirme A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.