RoHS Belgesi

RoHS Belgelendirme Süreci Nasıldır


Bir işletme RoHS belgesi talep ediyorsa, sürecin ilk adımı olarak ürünlerinin incelenmesi gerekir. Akredite olmuş bir laboratuvar tarafından ürünler incelenme ve çıkan analiz sonuçlarına göre teknik bir dosya hazırlanmalıdır. Belgelendirme sürecinde ilk şart budur ve yapılması zorunludur.

Akredite olmuş bir laboratuvarla çalışma için anlaşılarak, ürünün son kullanıcıya sunulan hali ve üretim aşamasında kullanıcak parçalar, incelenmesi için laboratuvara teslim edilir. Laboratuvarın analiz ve incelemeleri sonucu, eğer sonuç olumluysa, üründe yasaklı madde yoksa yada RoHS direktiflerine uygun miktarlarda bulunuyorsa, laboratuvar ürüne onay belgesi düzenler. Aksi takdirde ürün onay alamaz ve belgelendirme süreci devam edemez.

Çoğunlukla elektrikle çalışan elektronik ürünlerde, çevreye ve insan sağlığına zararlı herhangi bir elementin olmadığını ispatlayan RoHS belgesi, çevereye ve insan sağlığına duyarlı üretim yapıldığını göstermek, hem ulusal hem de uluslararası pazarlarda ürünü güvenle tüketiciye sunmak, üretici firmanın itibarını arttırmak adına son derece önemli bir belgedir.

Üretimde kullanılan kimi elementler insan sağlığı ve çevre için son derece masum olabilirken, kimi elementler ise oldukça tehlikeli olabilmektedir. RoHS direktiflerinde belirtilen tehlikeli elementlerden örnek verecek olursak, pil yapımında kullanılan civa, lehim, akü, batarya yapımında kullanılan kurşun ve benzeri bir kaç element kısıtlı elementlerdir.

Bu ve benzeri elementleri, üretim aşamalarında kullanan firmalar, RoHS belgesi talep ettiklerinde, akredite olmuş bir laboratuvar bularak, ürünlerini ve kullanılan parçaları buraya göndermek suretiyle belgelendirme sürecini başlatabilirler.

RoHS Belgesi’nin en büyük ticari yararı, içinde bu zararlı maddeleri barındırmayan ürünlerinin dünyanın her yerinde rahatça dolaşabilmesi ve iç ve dış pazarlarda rahatlıkla kendine yer bulabilmesidir.

Piyasadaki güvenini hem ulusal hem de uluslararası arenada arttırmak isteyen firmalar, bu belge sayesinde aynı zamanda rekabet üstünlüğü yakalayarak bir adım öne çıkarlar. Duyarlı bir firma olduğunu herkese gösteren bu işletmelerin, çevreye ve insan sağlığına gösterdikleri özen, tüketici gözünde prestijlerini arttıracak ve onları tercih sebebi haline getirecektir.

Daha kapsamlı bilgi için iletişim adreslerimizden ve telefon numaralarımızdan uzman ekibimize ulaşabilir, her türlü sorunuza yanıt alabilirsiniz.Randevu veya kapsamlı bilgi için talep oluşturabilirsiniz.

Copyright © 2018 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Teknik Belgelendirme A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.