OHSAS 18001 İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Yönetim Sistemi

OHSAS 18001 İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Yönetim Sistemi Nedir


OHSAS 18001, bir İş Sağlığı ve Güvenliği standardıdır. İşletmelerin İş Sağlığı ve Güvenliği alanındaki risk kontrolleri ve performanslarını arttırmaları için oluşturulmuştur. OHSAS 18001 standardı, işyerindeki olası tehlikeleri ve bu tehlikelerin şiddetini belirleyip değerlendirerek, risk-kontrol faktörlerinin önleyici önemini belirtir.

OHSAS 18001 belgesi, iş sağlığı ve güvenliğini yönetmenize, riski en aza indirmenize, saygınlığınızı korumanıza ve işyerinizi güvende tutmanıza yardımcı olan bir iso belgesidir. OHSAS 18001 sertifikası, uluslararası kabul görmüş yönetim sistemi standardıdır. Esnek ve ölçeklenebilir bir çözümdür, sadece geleneksel olarak inşaat, madencilik veya mühendislik gibi yüksek risklerle ilişkili endüstriler için geçerli değildir. İster bir ürün üretiyor olun ister bir hizmet sunuyor olun, büyük veya küçük tüm kuruluşlar için tasarlanmıştır.

OHSAS 18001 sağlık ve güvenlik yönetim sistemleriyle ilgili gereklilikleri veren uluslararası bir standarttır. Bir kurulusun normal faaliyetler ve beklenmeyen durumlardan kaynaklanan tüm ilgili tehlikelere dair kontrolünün ve bilgisinin olmasını ve performansın iyileştirmesini mümkün kılar.

OHSAS 18001 standardı, kalite, çevre ve diğer yönetim sistemleri gibi, ticari faaliyetlerinizde gereken temel yönetim sistemlerinden biridir. İşyerinde yaralanmaları önleyerek, işletmenizin doğrudan ve dolaylı maliyetleri azaltmasına yardım eder. OHSAS 18001 standardında uyarak, işletmenizin tüm paydaşlarını, çalışanlarını, tedarikçilerini ve müşterilerini risklerden korursunuz. Üçüncü taraf belgelendirmesi, işletmenizin işyerinde sağlık ve güvenliğin sağlanmasında kapsamlı bir sistemi uyguladığını kanıtlamaktadır.

İş güvenliğine önem veren ve işçi güvenliğini ön planda tutan bütün kuruluşlar, OHSAS 18001 İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Yönetim Sistemi kurmak zorundadır. Çünkü bu sistem sayesinde, çalışanlarını kaza ve benzeri tehlikeler karşısında korumuş olacaktır. Ayrıca bu durumların, hem kuruluş üzerinde hem de çalışan üzerinde yarattığı olumsuz etkileri önlemiş olacaktır. Kuruluşun ve çalışanların zarar görmemesi en temel beklentidir. Eğer çalışanlar için her yönü ile güvenli ve sağlıklı bir çalışma ortamı sağlanamamış ise, o kuruluşun rekabet etme gücü de düşecektir. 

 Randevu veya kapsamlı bilgi için talep oluşturabilirsiniz.

Copyright © 2018 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Teknik Belgelendirme A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.