ISO TS 16949 Otomotiv Kalite Yönetim Sistemi

ISO TS 16949 Nedir


Otomotiv sektörüne yönelik Kalite Yönetim Sistemidir. TS 16949 Kalite Yönetim Sistemi ISO 9000 / ISO 9001 sistemi üzerine kurulan Otomobil üreticilerinin özel isteklerini tanımlayan bir sistemdir. ISO 16949 standardı global otomotiv endüstrisi için ISO Technical Committee-TC 176 tarafından oluşturulmuştur. FORD,GM ve CHRYSLER’in hazırladığı QS 9000, Alman VDA6.1, Fransız EAQF ve İtalyan AVSQ standartlarını içerisinde kapsamaktadır.

ISO 9000 standardı temeli üzerine otomotiv sektörüne özel gereksinimlerin dahil edilmesiyle oluşturulmuştur. Sürekli geliştirmeyi ve hataların ortaya çıkmamasını sağlayacak temel sistem anlayışına sahiptir. ISO/TS 16949, AVSQ (İtalya), EAQF (Fransa), VDA6 (Almanya) ve QS-9000 (ABD) gibi çeşitli bölgesel ve ulusal otomotiv standartları ile ISO 9001’in kalite yönetim prensiplerini tek bir standart altında toplar.

Otomotiv/motorsiklet endüstrisi dünyadaki en zorlu endüstrilerden biridir. Maliyet ve zaman konusunda asın baskı altında çalışır. Tedarikçilere güvenebilmek sadece araba/motorsiklet imalatçıları için değil aynı zamanda tedarik zincirindeki diğer tüm kuruluşlar için esastır. Hepsinin süreçlerini kontrol altında tutan, müşterilerinin özel isteklerini anlayan ve sürekli iyileştirmeye odaklanan tedarikçilere gereksinimleri vardır. Yönetim sisteminizin uygun belgelendirilmesi firmanızın bu kriterlere uyduğunu göstermede kesin bir avantaj sunar.

Eğer otomotiv yan sanayii geri kalacak olursa, bu durumda, diğer sektörlerin ve ülke ekonomisinin geri kalması kaçınılmazdır. Otomotiv yan sanayiinin ve tedarikçi firmaların güçlenmeleri ve ulusal ve uluslararası alanda rekabet edebilmeleri için, bu firmaların, işletmelerinde ISO TS 16949 Otomotiv Kalite Yönetim Sistemi’ni kurmaları ve yönetmeleri artık bir zorunluluktur.

ISO TS 16949 standardı, Kuzey Amerika’da hazırlanan QS 9000 standardı, Fransız EAQF standardı, İtalyan AVSQ standardı ve Alman VDA 6 standardı harmanlanarak ortaya çıkarılmış ve özünde Kalite Yönetim Sistemi standardı bulunan yeni bir standarttır. Bu standardın 2009 yılında ikinci revizyonu yapılmıştır.
Amreikan QS 9000 standardı, Chrysler, Ford Motor ve General Motor şirketlerinin ihtiyaçları için, Fransız EAQF standardı, Citroen, Fiat, Peugeot ve Renault şirketlerinin ihtiyaçları için, İtalyan AVSQ standardı, Romeo, Lancia, Maserati, Fiat and Ferrari şirketlerinin ihtiyaçları için ve Alman VDA 6 standardı, Alman otomotiv sanayiinde faaliyet gösteren tedarikçi firmalar için geliştirilmiştir. Bütün bu standartların temelinde ISO 9000 Kalite Yönetim Sistemi standardı yer almaktadır.
Randevu veya kapsamlı bilgi için talep oluşturabilirsiniz.

Copyright © 2018 SCIENCE Teknik Belgelendirme A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.