ISO TS 16949 Otomotiv Kalite Yönetim Sistemi

ISO TS 16949 Nasıl Kurulur


Otomotiv endüstrisi Kalite Yönetim Sistemi (QMS), otomotiv veya yedek parçalarının imalatını gerçekleştirdiğiniz her yerde, kurumunuzun dünya çapındaki sahalarına uygulanabilir. ISO/TS 16949 standardı, imalatı, ana ürünlerin , yedek parçalarının, montaj işlemi ,kaynaklama ve boyamanın yapılışı veya fabrikasyonu olarak tanımlar. Binek Arabaları, Hafif Ticari Araçlar, Ağır Kamyonlar, Otobüsler, Motosikletler otomotiv kapsamına girerken, Endüstriyel, Tarımsal ve Yollarda Kullanılması Yasak Olan Araçlar (Maden, Ormancılık, İnşaat) bu kapsamın dışında kalmaktadır.

ISO/TS 16949 standardına uygunluğunuzun değerlendirilmesi, hem bu standardın gerekliliklerine karşılamaya hem de müşterilerinizin taleplerine yönelik bağlılığınızı gösterebilmeniz anlamına gelir. Aynı zamanda kurumunuzun kalitesini ve ekonomik performansını arttırmasına yardımcı olur.

ISO TS 16949 Otomotiv Kalite Yönetim Sistemi, mevcut kalite yönetim sisteminin temelleri üzerinde, özellikle otomotiv yani sanayi firmalarının ihtiyaçları esas alınarak tasarlanmış bir yönetim sistemidir. Tedarikçi firmaların bu sistemi işletmelerinde kurabilmeleri için, önce bir danışmanlık hizmeti alınmasında yarar görülüyor. Bu şekilde önce üst yönetim dahil bütün çalışanlara, sistemin genel prensipleri, ilkeleri, gereklilikleri ve yönetme şekillerinin iyi anlaşılması amacı ile bir eğitim verilecek, arkasında üst yönetim ile politakalar belirlenecek, bir Kalite El Kitabı hazırlanacak ve iş süreçleri, iş akış şemaları, uygulama talimatları, görev tanımları, denetim prosedürleri ve risk yönetimi gibi dokümantasyon çalışmaları tamamlanacak, sistemin yürütülmesi, sürekli denetlenmesi, önleyici tedbirlerin alınması ve yeniden uygulanması gibi kalite döngülerinden sorumlu kişiler atanacak ve uygulama başlatılacaktır.

Bu adımların her biri uzmanlık gerektiren çalışmalardır ve belgelendirme kuruluşlarından alınacak destek ile kısa sürede yol alınması mümkündür.
Randevu veya kapsamlı bilgi için talep oluşturabilirsiniz.

Copyright © 2018 SCIENCE Teknik Belgelendirme A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.