ISO TS 16949 Otomotiv Kalite Yönetim Sistemi

ISO TS 16949 Belgesi Nedir


ISO/TS 16949, AVSQ, EAQF, VDA6 ve QS-9000 gibi çeşitli bölgesel ve ulusal otomotiv standartları ile ISO 9001’in kalite yönetim prensiplerini tek bir standart altında toplar.

ISO/TS 16949:2009 standardı (önceki şekliyle ISO/TS 16949:2002), dünyanın lider imalatçıları ve ticari kurumlarından oluşan Uluslararası Otomotiv Görev Gücü (IATF) tarafından geliştirilmiş olan dünya çapında bir standarttır. Tasarım, geliştirme, üretim ve gerektiğinde otomotivle ilgili ürünlerin montaj ve hizmetine yönelik gereklilikleri belirleyen bir kalite yönetim sistemidir.

Otomotiv/motorsiklet endüstrisi dünyadaki en zorlu endüstrilerden biridir. Maliyet ve zaman konusunda asın baskı altında çalışır. Tedarikçilere güvenebilmek sadece araba/motorsiklet imalatçıları için değil aynı zamanda tedarik zincirindeki diğer tüm kuruluşlar için esastır. Hepsinin süreçlerini kontrol altında tutan, müşterilerinin özel isteklerini anlayan ve sürekli iyileştirmeye odaklanan tedarikçilere gereksinimleri vardır. Yönetim sisteminizin uygun belgelendirilmesi firmanızın bu kriterlere uyduğunu göstermede kesin bir avantaj sunar.

ISO TS 16949 Otomotiv Kalite Yönetim Sistemi, özünde bir Kalite Yönetim Sistemi’dir ve ISO TS 16949 standartları ile ISO 9000 standartları birçok noktada ortak özellikler taşımaktadır. Ancak ISO 9000 standardı genel bir standarttır ve her sektörden şirketlere uygulanabilir. ISO TS 16949 standardı ise sadece otomotiv sektörüne faaliyet gösteren firmalara uygulanır. ISO TS 16949 standardı, ISO 9000 standardı üzerine kurulmuştur ve sadece otomobil üreticilerinin ihtiyaçlarını tanımlayan bir sistemdir.

Aşağıda ISO TS 16949 standardında yer alan ancak ISO 9000 standardında bulunmayan gereklilikler gösterilmiştir:

Fabrika, tesis ve ekipmanların planlaması
Üretim tesislerinde temizlik ve düzenleme yapılması
Mühendislik şartnamelerinin kontrolü
İş süreçlerinde verimliliğinin gözden geçirilmesi
Üretim ve tasarım çalışmalarında, hata türü ve etkileri analizinin yapılması
Firmanın imalat yapabilirliğinin tesbiti ve ürün risk analizinin yapılması
Beklenmedik durumlar için acil eylem planlarının hazırlanması
Kontrol planlarının hazırlanması ve uygulanması
Müşteri temsilcisinin görev yetki ve sorumluluklarının tespit edilmesi
Çalışanların motivasyonu ve yetkilendirilmesi

ISO TS 16949 Belgesi’ne sahip olan firmalar, otomotiv sanayi sektöründe yaygın ve tutarlı bir standartın gerekliliklerini yerine getirmiş olmaktadır. Bu sistem sayesinde tedarikçi firmalar zincirinde ürün ve süreç kalitesi iyileşmiş olmaktadır. Bu aynı zamanda küresel anlamda bir güven de yaratmaktadır. ISO TS 16949 standardı küresel pazarda kabul edilen bir standart haline geldiği için, tedarikçi firmalarda da bundan güç alarak rekabet avantajı elde etmektedir. Aslolan müşteri beklentilerinin ötesine geçebilmek ve müşteri memnuniyeti sağlamaktır.
Randevu veya kapsamlı bilgi için talep oluşturabilirsiniz.

Copyright © 2018 SCIENCE Teknik Belgelendirme A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.