ISO TS 16949 Otomotiv Kalite Yönetim Sistemi

ISO TS 16949 Belgesi Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Nelerdir


ISO/TS 16949 standardına uygunluğunuzun değerlendirilmesi, hem bu standardın gerekliliklerine karşılamaya hem de müşterilerinizin taleplerine yönelik bağlılığınızı gösterebilmeniz anlamına gelir. Aynı zamanda kurumunuzun kalitesini ve ekonomik performansını arttırmasına yardımcı olur. 

ISO/TS 16949:2009 standardı (önceki şekliyle ISO/TS 16949:2002), dünyanın lider imalatçıları ve ticari kurumlarından oluşan Uluslararası Otomotiv Görev Gücü (IATF) tarafından geliştirilmiş olan dünya çapında bir standarttır. Tasarım, geliştirme, üretim ve gerektiğinde otomotivle ilgili ürünlerin montaj ve hizmetine yönelik gereklilikleri belirleyen bir kalite yönetim sistemidir (QMS).

ISO/TS 16949, AVSQ (İtalya), EAQF (Fransa), VDA6 (Almanya) ve QS-9000 (ABD) gibi çeşitli bölgesel ve ulusal otomotiv standartları ile ISO 9001’in kalite yönetim prensiplerini tek bir standart altında toplar.

Müracaat sırasında şu dokümanların hazırlanmış olması gerekmektedir:

Otomotiv Kalite Yönetim Sistemi El Kitabı. Firmanın neden ISO TS 16949 standardını uyguladığı, amacının ne olduğu, standardın nasıl uygulandığı ve nasıl denetlendiği ana hatları ile el kitabında yer alır.

Otomotiv Kalite Yönetim Sistemi Politikaları. Bu politikalar, firma üst yönetimi tarafından belirlenen üretim, kalite kontrol, müşteri şikayetlerinin kaşılanması, müşteri memnuniyeti ve bezeri konularda belirlenen şirket politikalarıdır.

İş süreçleri ve uygulama talimatları. Firmada yapılan bütün işler için çıkarılan iş akış şemaları, uygulama prosedürleri ve kontrol noktalarını açıklayan dokümanlardır.
Görev Tanımları. Çalışanların, yetki ve sorumluluklarını, görev tanımlarını, kime bağlı çalıştıklarını ve kendisine bağlı çalışanları gösteren dokümanlardır.
Formlar, tablolar, çizelgeler. Bunlar, sistemin sağlıklı ve sistematik bir şekilde yürümesini sağlamak üzere uygulamaya alınan bütün formlar, tablolar, çizelgeler ve benzeri dokümanlardır.

Bu sayılan dokümanlar bir set halinde belgelendirme kuruluşuna teslim edilmeli veya denetçilerin kolayca ulaşılabilecekleri manyetik bir ortamda incelemeye açılmalıdır. Saha denetimi başlamadan önce belgelendirme kuruluşu ön değerlendirmesini bu dokümanlar üzerinden yapacak, arkasından saha denetimlerini başlatacaktır.
Randevu veya kapsamlı bilgi için talep oluşturabilirsiniz.

Copyright © 2018 SCIENCE Teknik Belgelendirme A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.