ISO TS 16949 Otomotiv Kalite Yönetim Sistemi

ISO TS 16949 Belgelendirme Süreci Nasıldır


Birinci aşama denetimi, ISO/TS 16949 sistem dokümanlarını ve kilit performans göstergelerinin uygunluğu tespit etmek amacı ile denetim ekibi tarafından gerçekleştirilir. Bu denetimin sonucunda kuruluşun ikinci aşama denetime hazır olup olmadığına tetkikçi karar verir. Kuruluş hazırsa, tetkikçi ile birlikte ikinci aşama için uygun bir tarih belirlenir. Bu tarih kuruluşun sisteminin hazırlık durumuna bağlıdır. Sistem tamamen hazırsa ikinci aşamaya hemen geçilebilir. Tamamlanması gereken hazırlıklar varsa ileri bir güne alınır, bu tarih 1. Aşama denetimden gününden itibaren 90 günü geçmemelidir.

Belgelendirme denetimi, kuruluşun kalite yönetim sisteminin ISO 16949 standardına uygunluğu tespit etmek amacı denetim ekibi tarafından gerçekleştirilir. Ardından otomotiv süreç yaklaşımı esas alınarak kuruluşun belgelendirilmek istediği tüm süreçler tetkik edilecektir.

Belgelendirme denetiminin sonucunda sisteminizin standarda uygunluğunun tespit edilmesi durumunda kuruluşunuz ISO 16949 belgesini almaya hak kazanacaktır. 

ISO TS 16949 Otomotiv Kalite Yönetim Sistemi firmada kurulmadan önce standardın bir kopyasının elde olmasında yarar var. Bu arada bir kalite yönetim sisteminin anlaşılması, uygulanması ve belgelenmesi konsunda destek olacak yayınlardan da faydalanmak yararlı olur.
Arkasından, sistemin kurulması için bir ekip kurulmalı ve izlenecek yol haritası çıkarılmalıdır. Bu arada üst yönetim desteği mutlaka sağlanmalıdır. Üst yönetim dahil bütün çalışanların sistem gerekleri konusunda bilgilenmesi amacı ile bir eğitim programı düzenlenmelidir.
Randevu veya kapsamlı bilgi için talep oluşturabilirsiniz.

Copyright © 2018 SCIENCE Teknik Belgelendirme A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.