ISO 45001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi

ISO 45001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi Ne İşe Yarar


İstatistikler hiç de iç açıcı durumda değil. Dünya üzerinde çeşitli ülkelerde her yıl iki milyondan fazla çalışan iş kazası yaşıyor veya meslek hastalıklarına maruz kalıyor. Hergün iş kazaları yüzünden yaşamını kaybeden çalışan sayısı 6300 civarındadır. Ve ayrıca Dünya Çalışma Örgütü (ILO) her 15 saniyede bir çalışanın iş kazası ya da meslek hastalığı sonucu hayatını kaybettiğini raporluyor. Bu kötü istatistiğin hızlıca iyileştirilmesi için tüm dünyada standart bir modelin uygulanması son derece kritik.

Bugün OHSAS 18001 standartı, 130’a yakın ülkede işletmeler tarafından uygulanmaktadır ve 90 binden fazla işletme OHSAS 18001 belgesi almış durumdadır. Ancak bir ISO standardı olmaması yüzünden, OHSAS proje grubu Uluslararası Standartlar Örgütü’nden (ISO) bu standardın revize edilerek yeniden tasarlanması istenmiştir. Bunun üzerine ISO, 2014 yılında çalışmalara başlamıştır ve ISO 45001 standardının genel maddelerini oluşturmuştur.

ISO 45001 standardının en önemli özelliği liderliğin öne çıkarılmasıdır. İş sağlığı ve güvenliği politikasının ve hedeflerinin oluşturulması ve bunların işletmenin stratejik yaklaşımına uygun olmasının sağlanması liderliğin gösterilmesine bağlıdır. Bu sayede ISO 45001 sistem gereksinimleri işletmenin iş süreçlerine entegre edilecek, gerekli kaynaklar kolayca sağlanacak, işletme içinde sistemin önemi duyurulacak ve çalışanların katılımları sağlanacaktır.

ISO 45001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi 'ni uygulayan firmaların elde edeceği kazançlar ;

-Proaktif risk önleme ve İS&G performansının sürekli iyileştirilmesi yoluyla organizasyonel dayanıklılığın artması
-Yasal ve düzenleyici uygunluğun güçlendirilmesi
-Güvenli, sağlıklı ve sürdürülebilir çalışmaya olan bağlılığınızı göstererek sosyal sorumluluk bilincinizi kanıtlama
-Çalışanlarınız için daha iyi bir çalışma ortamı yaratmak ve iş kazalarını en aza indirmek
-Marka ve kurumsal itibarınızı korumak
-Çalışanları olası iş kazalarından ve meslek hastalıklarından korumak
-İşletmede sağlıklı iş gücü yaratmak, üretim güvenliğini yükseltmek ve verim artışı elde etmek
-Yaşanacak iş kazaları ve bunların sonuçlarından işletmenin göreceği zararları önlemek

ISO 45001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi standardı, işletmeler üzerinde büyük yük olan iş kazalarını önleme ve meslek hastalıklarının önüne geçme konusunda ciddi bir kazanç sağlayacaktır.Randevu veya kapsamlı bilgi için talep oluşturabilirsiniz.

Copyright © 2018 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Teknik Belgelendirme A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.