ISO 39001 Yol ve Trafik Güvenliği Yönetim Sistemi

ISO 39001 Yol ve Trafik Güvenliği Yönetim Sistemi Standart Kapsamı Neleri İçerir


Ölüm veya yaralanmalı trafik kazalarına ilişkin ciddi tehlikeleri azaltmak, can ve mal kayıplarını azaltabilmek için yol trafik güvenliği ISO 39001 yönetim sistemi standardı geliştirilmiştir. Yol ve Trafik Güvenliği Yönetim Sistemi’ni kuran bir firma, var olan araç kapasitesi ve taşımacılık kullanımını daha rahat analiz ederek, taşıma politikalarını buna göre şekillendirebilecektir. Firmanın bu şekilde yüklenmiş olduğu maliyetler daha kolay saptanabilecektir. Firma yenilikçi taşımacılık çözümlerini vakit geçirmeden farkedebilecek ve bunlardan yararlanabilecektir. Sürdürülebilir bir taşıma politikası ve stratejisi geliştirme imkanı bulacaktır.

ISO 39001 standartını içeren İlk 3 madde, sistemin açıklaması, sistemin amacı ve normla kaynaklarından bhsetmektedir. Sistemin Yol ve Trafik Güvenliği Yönetimi konusunda olan diğer kısımları belirleyen maddeler ise aşağıdaki gibidir:

Madde 4: Sistemin kullandığı terimler ve tanımlar
Madde 5: Kuruluşun durumu ve koşulları
Madde 6: Liderlik
Madde 7: Planlama
Madde 8: Destek
Madde 9: Operasyon
Madde 10: Performans değerlendirme
Madde 11: İyileştirme

Devletin, yol trafik güvenliğinin sağlanamamasından dolayı ortaya çıkan sosyoekonomik, fiziksel ve ruhsal sağlık etkilerini en iyi şekilde yönetebilmesi için bireysel yol kullanıcıları da dâhil olmak üzere farklı ölçekte yer alan tüm kuruluşların ve sivil toplum örgütlerinin katılımının olması gerekmekte ve bu standardın uygulanmasının önemi artmaktadır.
Bu sistem sayesinde kuruluşlar, yol trafik güvenliği konusunda doğru konumlanmış olacaklar, hem kuruluş içinde hem de bu kuruluşlardan hizmet alanlar açısından yol ve trafik güvenliği konusunda güven ortamı yaratmış olacaklardır.
Randevu veya kapsamlı bilgi için talep oluşturabilirsiniz.

Copyright © 2018 TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.