ISO 28001 Tedarik Zinciri Güvenliği Yönetim Sistemi

ISO 28001 Tedarik Zinciri Güvenliği Yönetim Sistemi Belgesi’ni Kimler Alabilir


İşletmeler ister imalat sektöründe ister hizmet sektöründe unutulmamalıdır ki her işletme başka bir işletmenin müşterisidir. Bu durum ticari yaşamda bir tedarik zinciri oluşturmaktadır. Aslında ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi, tedarikçilerle ilişkiler açısından gerekli standart ve değerlendirme yöntemlerini belirlemiş olsa da, Uluslararası Standartlar Örgütü (ISO), özellikle tedarik zincirinin yönetim sistemi üzerine 2007 yılında ISO 28001 Tedarik Zinciri Güvenliği Yönetim Sistemi standartlarını yayınlamıştır. Tedarik zinciri, ürün veya hizmetlerin, tedarikçiden müşteriye doğru uzanan hareketlerini kapsayan bir süreçtir ve bu süreç içinde yer alan insan, kuruluş, teknoloji ve kaynak sistemlerinin bütününe verilen bir isimdir.

Bu süreçte, doğal kaynaklar ve ham maddeler nihai bir ürün haline getirilir ve son müşteriye sunulur. Tedarik zinciri içinde, doğal kaynakların çevresel ve biyolojik düzenlemeleri, ham maddelerin insan tarafından çıkarılması, depolanması, imalat, montaj ve birleştirme gibi üretimi ve müşteriye ulaştırılması gibi birçok aşama yer alır.

Tedarik zinciri aslında bir ürünün daha ham madde halinde başlayarak, müşteriye ulaşması ve geri dönüşümünü de kapsayan bütün süreçlerde yer alan tedarikçi, üretici, perakendeci, lojistikçi ve distribütörlerden oluşan bir bütündür. Hava, kara, deniz ve demiryolu gibi farklı ulaştırma şekilleri söz konusudur. Konteyner, dökme, palet, tank ve parsiyel gibi farklı kargo tipleri söz konusudur. Farklı güvenlik seviyesindeki ulusal veya uluslararası bölgeler söz konusudur.

Genel çerçeveden bakacak olursak aşağıdaki faaliyetlere sahip her kuruluşun ISO 28001 Tedarik Zinciri Güvenliği Yönetim Sistemi Belgesini temin etmesi gereklidir diyebiliriz.
Bir mal veya hizmet üreten bütün kuruluşlar
Gümrük işlemleri yapan kuruluşlar
Lojistik hizmetleri veren kuruluşlar
Finans kuruluşları
Ulaştırma faaliyetleri yapan kuruluşlar
Kargo işleri yapan kuruluşlar
Randevu veya kapsamlı bilgi için talep oluşturabilirsiniz.

Copyright © 2018 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Teknik Belgelendirme A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.