ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi

ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi Belgesi’ni Kimler Alabilir


ISO 22000 Uluslararası Standartlar Organizasyonu tarafından yayınlanan ve tüm dünyada tanınan gıda güvenliği yönetim sistemini tanımlar. ISO 22000 standardı gıda zincirinde yer alan tüm firmalara uygulanabilir. Bilinçli tüketiciler, gıda güvenliği konusunda da öncekine oranla çok daha duyarlıdırlar. Bu açıdan gıda güvenliği, herkes için artık mutlak ve değişmez bir kalite unsuru olarak kabul edilmektedir. Gıda üreten kuruluşlar da bu durumun farkındadır ve işletmelerinde Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi kurmak için acele etmektedir. 

Gıda üreticileri, gıda ambalajı üreticileri, gıda depoları, lojistik firmaları, toplu yemek üreticileri, oteller, lokantalar, gıda sterilizasyonu yapan firmalar, hayvan yemi üreticileri ISO 22000 standardına göre belgelendirilebilirler.

Çok genel bir ifade kullanırsak, gıda zincirine doğrudan veya dolaylı bir şekilde katılan bütün kuruluşlar tarafından bu sistem kurulabilir. Ya da şu şekilde ifade edilebilir: gıda sektöründe yer alan veya bu sektör ile uzaktan veya yakından ilişkisi bulunan kuruluşlar Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi Belgesi alabilirler.

Başta çiftçiler, yem üreticileri, hasatçılar, gıda üreticileri, gıda bileşeni üreticileri, gıda satıcıları, hazır yemek firmaları, gıda servisleri, temizlik hizmeti veren kuruluşlar ve gıda taşıyan, depolayan ve dağıtım yapan kuruluşlar geliyor. Bunlar gıda ile doğrudan ilişkili kuruluşlardır. Bir de temizlik maddeleri veren, malzeme sağlayan, paketleme malzemeleri veren ve gıda ile teması olan diğer malzemeler üreten, yani gıda ile dolaylı yoldan ilişkili kuruluşlar var. bu kuruluşlar da belge alabilirler.

Bu şekilde üretim çiftlikleri, balıkçılar, süthaneler, et, balık ve gıda işletmeleri, fırınlar, meşrubat, konserve ve dondurulmuş gıda üreticileri, restoranlar, büfeler, hızlı gıda zincirleri, hastaneler ve oteller de Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi Belgesi alabilecek kuruluşlardır.

Özetle, gıda endüstrisinde yer alan veya bu endüstri ile uzak-yakın teması bulunan her kurum ve kuruluşun; ISO 22000 standardının taleplerini kısmen ya da tamamen uygulaması gerekir.Randevu veya kapsamlı bilgi için talep oluşturabilirsiniz.

Copyright © 2018 TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.