ISO 18513 Turizm Hizmetleri Yönetim Sistemi

ISO 18513 Turizm Hizmetleri Yönetim Sistemi Nedir


Ülkeler için ekonomik getirileri her geçen yıl katlanarak artan turizm sektöründe faaliyet gösteren küçük yada büyük tüm işletmelerin ve bu işletmelerin müşterilerinin gereksinimleri gözetilerek hazırlanan ISO 18513 Turizm Hizmetleri Yönetim Sistemi standardı, uluslararası nitelikte kabul görmüş ve uzun yıllardır kullanılmaktadır. 

ISO 18513 Turizm Hizmetleri Yönetim Sistemi 'nden daha öncede ülkelerin, sektörel anlamda belli standartlar geliştirmek için çalışmaları olmuştur. Uzunca bir süre karmaşa yaşanan uluslararası standardizasyon konusunda, en son 2003 yılında ISO, ISO 18513 Turizm Hizmetleri Yönetim Sistemi 'ni yayınlarak son noktayı koymuştur.

Son yıllarda turizmin katlanarak artması tesadüf değildir. Turizm, her geçen gün daha gelişmektedir. Daha önceleri turizm dendiğinde sadece deniz, güneş ve tatil turizmi anlaşılırken, bugün alternatif turizm denilen, sağlık ve termal turizmi, kış sporları turizmi, yayla turizmi, golf turizmi, inanç turizmi, kongre turizmi, av turizmi ve yat turizmi gibi turizm çeşitleri konuşulmaktadır ve her biri başlı başına birer turizm faaliyetidir. 

Neticede bir hizmet sektörü olan turizm sektörü, bu kadar çeşitlendikçe ve faaliyetler ve etkinlikler arttıkça, turizm işletmelerinin belirlenmiş kriterler, prensipler ve standartlar içinde faaliyet göstermesi de önem kazanmaktadır. 

Yapısı gereği uluslararası bir sektör olan turizm sektöründe, belli standartların olması, ülkeden ülkeye değişiklik göstermemesi turistler için kolay bir gezinti sunar. Örneğin her ülkede farklı olan sıcak - soğuk su işaretleri, tuvalet ve mutfak işaretleri kafa karışıklığına yol açarak büyük sorunlar oluşturabilir.

Bu ve bunun gibi gereksinimler doğrultusunda ortaya çıkan, ISO 18513 standardı, turistik tesislerin kat hizmetleri ve ön büro işlemlerinde kullanılan işaretler, rezervasyon formları, çalışanların ortak bir dil kullanmaları, çalışanların sahip olması gereken yabancı dil seviyeleri, yangın alarm ve tehlike uyarı sistemleri gibi güvenlik sistemlerinin standardı, voltaj ve elektrik fişlerinde yeknesaklığın sağlanması, sağlık açısından yiyecek ve içecekler, gıda güvenliği ve satın alma işlemlerinde standardın sağlanması, nihayet çalışanların performansının ve verilen hizmetin değerlendirilmesine yönelik standartları ortaya koymaktadır.

Ülkemizde de büyüklü küçüklü birçok turizm işletmesi, ulusal ve uluslararası piyasalarda rekabet edebilmek ve firma olarak imajlarını ve prestijlerini güçlü tutabilmek için, ISO 18513 Turizm Hizmetleri Yönetim Sistemi’ni kurmakta ve ISO 18513 Belgesi almaktadır.

Daha kapsamlı bilgi için iletişim adreslerimizden ve telefon numaralarımızdan uzman ekibimize ulaşabilir, her türlü sorunuza yanıt alabilirsiniz.Randevu veya kapsamlı bilgi için talep oluşturabilirsiniz.

Copyright © 2018 TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.