ISO 18513 Turizm Hizmetleri Yönetim Sistemi

ISO 18513 Turizm Hizmetleri Yönetim Sistemi Belgesi’ni Kimler Alabilir


Esasen turizm sektöründe yer alan tüm kuruluşlar bu standardı uygulayabilirler ve ISO 18513 Belgesi 'ne sahip olabilirler. Ancak belgeye sahip olmak için öncelikle turizm işletmelerinin, 2005 yılında Resmi Gazete’de yayınlanan ve yürürlüğe giren Turizm Tesislerinin Belgelendirilmesi ve Nitelikleri Yönetmeliği esaslarına uygun olması gerekmektedir.

Turizm Tesislerinin Belgelendirilmesi ve Nitelikleri Yönetmeliği esaslarına uygun olaarka hizmet veren işletmeler ülkemizde de 5 yıldız sistemine göre sınıflandırılmaktadırlar. Turistik işletmelerin söz konusu yönetmelikte belirlenen genel nitelikler yanında, ait oldukları sınıf için aranan koşulları da taşıması gerekmektedir. 

Ülke içinde ve ülke dışında tanıtımlarını yaparken elleri daha güçlü olur. Dolayısıyla pazar payları daha geniştir. Belgeye sahip olmak için kurdukları sistem sayesinde, müşterilere hizmet sunarken tutarlı bir yapı sergilenir. Aynı zamanda yönetim standardı kurularak, işletme kurumsal bir yapıya daha çabuk geçer. İşletmenin karlılığı ve verimliliği yükselir. Sonuç olarak müşteri odaklı bir yaklaşım benimsenmiş olur. 

Turistik tesisler, müşterin konaklama gereksinimleri yanında, yeme içme, spor yapma ve eğlenme gibi daha birçok gereksinimlerini de karşılayan tesislerdir. Bu tesislerde sadece yerli ziyaretçiler değil yabancı ziyaretçiler de kalmaktadır. Burada en önemli nokta dünyanın neresinde olursa olsun, bu turistik tesislerde kalan ziyaretçilerin, gördükleri bir işaret, bir sembol, tesise girişte doldurdukları form, yangın söndürme sistemlerinden tehlike uyarı sistemlerine kadar herhangi bir güvenlik sisteminin uyarıları, çalışanların temizlik, eğitim ve davranış şekilleri ve benzer daha birçok noktada tereddüte düşmemeleri ve kolayca uyum sağlayabilmeleridir.

İşte ISO 18513 Turizm Hizmetleri Yönetim Sistemi’nin belirlediği prensipler ve ortaya koyduğu standartlar bunu sağlamaya yöneliktir. İşletmelerinde bu sistemi kuran ve uygulayan firmalar, ISO 18513 Belgesi alarak ayrıca bu durumlarını kanıtlamış da olmaktadır.

İşletmesini uluslararası standartlar bütünüyle sistematik bir şekilde yönetmek isteyen, müşterisini önemseyen, kalite hizmet sunmak isteyen turizm sektöründeki her işletme ISO 18513 Turizm Hizmetleri Yönetim Sistemi’ni kurup belgelendirebilir. 

Daha kapsamlı bilgi için iletişim adreslerimizden ve telefon numaralarımızdan uzman ekibimize ulaşabilir, her türlü sorunuza yanıt alabilirsiniz.Randevu veya kapsamlı bilgi için talep oluşturabilirsiniz.

Copyright © 2018 TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.