ISO 18513 Turizm Hizmetleri Yönetim Sistemi

ISO 18513 Turizm Hizmetleri Yönetim Sistemi Belgelendirme Süreci Nasıldır


ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi her ne kadar tüm sektörlerin ihtiyacına cevap verebilecek bir sistem olsada, bazı sektörlerde, sektörün dinamiğinden doğan çok farklı ihtiyaçlar oluşması noktasında, bu ihtiyaçları karşılayamadığı durumlar olmaktadır. Bu şekilde farklı dinamikler gerektiren sektörlerdeki ihtiyaçları karşılamak için ise, sektör gereksinimlerinin temel alındığı yönetim sistemlerine gereksinim oluşmuştur.

ISO 18513 Turizm Hizmetleri Yönetim Sistemi standardı da bu gibi gereksinimleri karşılamak adına turizm sektöründeki temel yönetim gereksinimleri temel alınarak oluşturulmuştur ve mevcut kalite yönetim sistemlerine sahip işletmelere entegreasyonu oldukça kolaydır.

Bu standart uluslararası geçerliliği olan, turizm gibi hizmetin ve insanın temelinde dönen bir sektörde faaliyet gösteren tüm işletmelerin belli standartlar ile yönetilmeleri gerek müşteri gerekse işletme için oldukça önemlidir. Zaten hali hazırda ISO 9001 Kalite yönetim sistemi kuran ve belgeleyen işletmelerin ISO 18513 e geçmesi oldukça kolaydır.

Belgelendirme çalışmalarında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, işletmenin kalite polikalarını ve hedeflerini belirlemesi, faaliyet konusu ile ilgili iş süreçlerini, uygulama talimatlarını, iş akış şemalarını, form, tablo ve benzeri dokümanları eksiksiz hazırlamasıdır. Bütün kalite sistemlerinde dokümantasyon çalışmaları önemli bir yer tutmaktadır.

Danışmaşlık ve belge hizmeti alınacak firma seçimide son derece önemlidir. Ulusal veya uluslararası akreditasyon kuruluşlarından bu konuda belge düzenlemeye yetki almamış bir kuruluş, ISO 18513 Belgesi düzenleyemez, düzenlese bile geçerliliği olamaz. Bir sonraki aşama firmanın, hazırlanan bütün dokümanları belgelendirme kuruluşuna açmasıdır.

Bu noktadan sonra belgelendirme kuruluşu önce dokümantasyon üzerinden ön çalışma yapar. Bu sırada gördüğü eksikleri tamamlatır. Arkasından saha denetimlerini başlatır. Denetimler sonrasında bir rapor hazırlanır. Bu rapor sonuçları esas alınarak uygun görülüyorsa, ISO 18513 Turizm Hizmetleri Yönetim Sistemi Belgesi düzenlenerek firmaya teslim edilir.

Daha kapsamlı bilgi için iletişim adreslerimizden ve telefon numaralarımızdan uzman ekibimize ulaşabilir, her türlü sorunuza yanıt alabilirsiniz.Randevu veya kapsamlı bilgi için talep oluşturabilirsiniz.

Copyright © 2018 TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.