ISO 18513 Turizm Hizmetleri Yönetim Sistemi

ISO 18513 Standart Gereklilikleri Kuruluşa Nasıl Uygulanır


ISO 18513 Turizm Hizmetleri Yönetim Sistemi standardı, turizm alanında faaliyet içerisinde olan, hacmi küçük yada büyük tüm işletmelerin yönetim ihtiyaçları doğrultusunda geliştirilmiş, uluslararası geçerliliği olan standartlar serisidir. Turizm sektöründeki temel yönetim gereksinimleri temel alınarak oluşturulmuştur ve mevcut kalite yönetim sistemlerine sahip işletmelere entegrasyonu oldukça kolaydır.

Aşağıda ISO 18513 Turizm Hizmetleri Yönetim Sistemi 'nin standartları başlık ve alt başlıklara ayrılarak sunulmuştur.

ISO 18513 Standardının Gereklilikleri

Kat hizmetleri ve önbüro

İşaretler: Milliyetini dikkate almadan tüm turistik tüketicilerin kolayca anlayabileceği ortak simgeler geliştirilmelidir.SıcakSoğuk su,rahatsız etmeyiniz uyarısı yada telefon santralinin ve resepsiyon iç hat numaraları standartlaştırılmalıdır.
Rezervasyon: Tüm otellerde ortak kullanılacak bir rezervasyon formunun geliştirilmesi gereklidir.

Terminoloji

Otel çalışanlarının otele ait durum ve koşulları kolaylıkla algılayabilmesini sağlayabilecek ortak bir terminoloji kabul edilmelidir. Örneğin; odaların tanımlanmasına ilişkin terminoloji gibi alanlarda bir standardizasyon sağlanmalıdır.

Eğitim

Tüm çalışanların yabancı dil egitimleri ve bilgileri konusunda ortak bir düzey sağlanmalıdır.

Güvenlik

Otellerin güvenlik sistemleri için belirli standartlar oluşturulmalıdır.Özellikle yangın güvenliği için duman dedektörleri ve tavandan su serpiciler gibi temel elemanlar dikkate alınmalıdır.Ayrıca yangın durumunda çıkışları işaret eden levhaların biçimleri standardize edilmeli ve görünür noktalara konulması sağlanmalıdır.

Voltaj ve Elektrik Fişleri

Özellikle iş için seyahat eden turistik tüketiciler tarafından önemle vurgulanan bir noktadır.Tüm otellerde bu konuda standardizasyon sağlanmalıdır.

Sağlık

Otellerde hava ve su kalitesine de standartlar getirilmelidir.

Yiyecek ve İçecek: Yiyecek İçeceklerin ve çalışanların temizliği mutfak ve restoran malzemelerinin temiz tutulması gereklidir.Ayrıca mutfak ve restoran çalışanlarının ortak bir üniforma giymeleri sağlanarak genel sağlık kontrollerini yaptırmaları belirli bir standarda bağlanmalıdır
Güvenlik: Mutfak ve restoran alanında güvenli ve çalışma verimliliğini artıracak bir çalışma ortamının oluşturulmasına ve fiziksel planlamanın gerçekleştirilmesine ilişkin standardlar ortaya konulmalıdır.
Eğitim: Mutfak ve restoran çalışanlarının belirli bir eğitim düzeyinde olmasını ve belirli bir saat eğitim almasını sağlayacak eğitim programlarının oluşturulması ve buna ilişkin standardların belirlenmesi gereklidir.
Satın Alma: Satın alınan malzemelerin kaliteli olmasını sağlayacak standard bir satın alma sürecinin oluşturulması gereklidir.Ayrıca tedarikçilerle ilişkilerin kurulmasında standardlar belirlenmelidir.

Performans ve Ürün Değerlendirme

Otel işletmeleri çalışanlarının performanslarının belirlenmesi ve ürün değerleme yöntemlerinde belirli bir standarda uygun hareket edilmesi gereklidir.

Daha kapsamlı bilgi için iletişim adreslerimizden ve telefon numaralarımızdan uzman ekibimize ulaşabilir, her türlü sorunuza yanıt alabilirsiniz.Randevu veya kapsamlı bilgi için talep oluşturabilirsiniz.

Copyright © 2018 TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.