ISO 15504 Yazılım Süreç Değerlendirme Sistemi

ISO 15504 Yazılım Süreç Değerlendirme Sistemi Nasıl Kurulur


ISO 15504, kurum ve İşletmeniz bünyesinde geliştirilen farklı yazılım süreçlerinin değerlendirilmesi ve Yönetilmesi için yaygın olarak kullanılan bir standarttır. ISO 15504, özellikle Yazılım elde etme, sağlama, geliştirme, işletme, ve destek yeterliliğinin oluşturmak isteyen yazılım firmalarına önerilir.

ISO 15504 Spice Belgesi(ya da CMMI Belgesi) modeli iyi yazılım mühendisliği için gerekli olan temel hedefleri üst seviyede tarif eder ve yazılımı elde etme, sağlama, geliştirme, işletme, tekamül ettirme ve destek yeterliliği oluşturmayı isteyen her yazılım kuruluşuna uygulanır.

ISO 15504 Spice belgesini almak isteyen kuruluşlar ISO 15504 Spice standardları genel şartlarını sağlamak için Danışmanlık Hizmeti almalı ve TSE denetiminden başarı ile geçmelidirler. Kuruluşlar bu denetimden sonra ISO 15504 Spice belgesine sahip olabilirler.

ISO 15504 Yazılım Süreç Değerlendirme Sistemi kurulurken çok sayıda süreç değerlendirmeye alınmaktadır. Bunları örnekleyerek şu şekilde gruplamak mümkündür:
Satın alma süreçleri grubu (örneğin, tedarikçi seçimi, sözleşme yapılması, tedarikçi izleme, yasal ve idari gereklilikler, proje gereklilikleri, tedarikçi özellikleri)
Tedarik süreçleri grubu (örneğin, tedarikçi ihalesi, ürünün piyasaya çıkması, ürün kabul desteği)
Mühendislik süreçleri grubu (örneğin, gerekliliklerin sağlanması, sistem gereklilikleri analizi, sistem mimari tasarımı, yazılım gereklilikleri analizi, yazılım tasarımı, yazılım kurulumu, yazılım testi, sistem entegrasyonu, sistem testi, yazılım kurulumu, yazılım ve sistem bakımı)
Operasyonel süreçler grubu (örneğin, işletimsel kullanım, müşteri desteği)
Destek süreçleri grubu (örneğin, kalite güvencesi, doğrulama, onaylama, denetleme, ürün değerlendirme, problem çözüm yönetimi, değişim isteği yönetimi)
Yönetim süreçleri grubu (örneğin, organizasyonel düzenleme, organizasyonel işletme, proje yönetimi, kalite yönetimi, risk yönetimi, ölçümleme)
Süreç geliştirme süreçleri grubu (örneğin, süreç kurulumu, süreç değerlendirmesi, süreç geliştirme)
Kaynak ve altyapı süreçleri grubu (örneğin, insan kaynakları yönetimi, eğitim, bilgi yönetimi, altyapı)Randevu veya kapsamlı bilgi için talep oluşturabilirsiniz.

Copyright © 2018 SCIENCE Teknik Belgelendirme A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.