ISO 10002 Müşteri Şikayet Yönetim Sistemi

ISO 10002 Müşteri Şikayet Yönetim Sistemi Belgesi’ni Kimler Alabilir


Müşteri şikayetlerini daha etkin yönetmeniz, müşteri beklentilerini karşılama oranınızı artıracaktır. Özellikle müşteri şikayetlerini mevcut faaliyetleriniz için bir iyileştirme bir fırsatı olarak görürseniz, şikayetleri hızla müşteri memnuniyetine dönüştürebilirsiniz.

Şirketinizin faaliyeti ve büyüklüğü ne olursa olsun, ISO 10002 bu hedefe ulaşmanıza yardım edebilir. Müşteri şikayetleri yönetim sistemi, özellikle sürdürüle bilinir başarı hedefi olan her şirket için basit, ama olmazsa olmaz bir koşuldur.

Günümüz iş dünyasında yaygınlaşan ticaret, aynı sektördeki kuruluşların sayısının artması buna bağlı olarak da müşteri beklentilerinin artması ve değişmesi işletmelerin işlerinin zorlaşmasına sebep olmuş, müşteri kavramını daha da önemli kılmıştır. İşletmelerin devamlılığını sağlayabilmeleri, bulunduğu sektörde ayakta durabilmeleri, marka oluşturmaları, marka değerlerini korumaları ve marka değerini yükseltme hedefleri ve bu hedeflere ulaşabilmeleri mevcut müşterilerini elinde tutmak ve yeni müşteriler edinmekle mümkün olmakta bu da mutlak müşteri memnuniyetinden geçmektedir.

Müşteri şikayetlerinin bir sistematik dahilinde yürütülmesi ile ilgili çalışmalar dünyada 1990'lı yılların başlarında CRM (Customer Relations Management) çalışmalarıyla başlamıştır. 2004 yılında ISO (International Standardization of Organization) 2004 yılında ISO 10002 standardını yayınlamış ve 2006 yılında ülkemizde TS ISO 10002:2006 olarak yürürlüğe girmiştir.

ISO 10002 kuruluşunuzda geliştirebileceğiniz, şikayet nedenlerini ortadan kaldıracağınız alanları belirlemenize de yardımcı olan, müşteri şikayetlerini daha etkin ve daha verimli yönetmeniz için gerekli yönetim araçlarını tanımlayan, daha çok müşterinin sağladığınız hizmetten memnun kalmasına olanak sağlayan yönetim sistemidir.

ISO 10002 Standardı'nı Kimler Kullanabilir/Uygulayabilir?

ISO 10002 Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemi Standardı, müşterilerini memnun etmeyi onlara beklentilerinin ötesinde hizmet vermeyi isteyen, ister özel kuruluş, ister kamu kuruluşu veya gönüllülük esasına dayalı sektörler olsun her tür ve boyuttan işletmenin uygulayabileceği bir standarttır.

Böyle olunca vergi levhası olan her türlü esnaf, şirket, işletme, holding ve benzeri kuruluşlar ISO 10002 Müşteri Şikayet Yönetim Sistemi’ni kurabilir ve çalıştırabilirler. Bu kuruluşlar talep ederlerse Müşteri Şikayet Yönetim Sistemi Belgesi de alabilirler. Günümüzde gittikçe rağbet gören online alış veriş siteleri ya da internet üzerinden ticaret yapan (e-ticaret) kuruluşlar da bu sistemi kurabilirler.

Şikayetler bir fırsat olarak ele alındığında, o kuruluşun büyüklüğüne veya faaliyet gösterdiği sektörüne bakılmaksızın kuruluşa itibar kazandırabilir. Şikayetlerin ciddi bir şekilde el alındığı ve çözümlendiği imajı yaratmak, bu kuruluşlar için bir avantajdır. 

Randevu veya kapsamlı bilgi için talep oluşturabilirsiniz.

Copyright © 2018 TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.