ISO 10002 Müşteri Şikayet Yönetim Sistemi

ISO 10002 Müşteri Şikayet Yönetim Sistemi Belgesi Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Nelerdir


Günümüz iş dünyasında yaygınlaşan ticaret, aynı sektördeki kuruluşların sayısının artması buna bağlı olarak da müşteri beklentilerinin artması ve değişmesi işletmelerin işlerinin zorlaşmasına sebep olmuş, müşteri kavramını daha da önemli kılmıştır. İşletmelerin devamlılığını sağlayabilmeleri, bulunduğu sektörde ayakta durabilmeleri, marka oluşturmaları, marka değerlerini korumaları ve marka değerini yükseltme hedefleri ve bu hedeflere ulaşabilmeleri mevcut müşterilerini elinde tutmak ve yeni müşteriler edinmekle mümkün olmakta bu da mutlak müşteri memnuniyetinden geçmektedir.

Müşteriler sağladığınız hizmetlerden giderek daha fazlasını bekliyor. Rakipleriniz bu beklentileri karşılamak için daha çok çalışıyor. ISO 10002 uluslararası müşteri memnuniyeti standardıyla siz de başarabilirsiniz. Kendi şikayet yönetim sisteminizi kurmanız için esaslar koyar, şikayetleri, nedenlerini ve nasıl giderileceklerini belirlemenize yardım eder. ISO 10002 şirketinizde geliştirebileceğiniz ve nihayetinde şikayet nedenlerini ortadan kaldıracağınız alanları belirlemenize de yardımcı olur. Standart müşteri şikayetlerini daha etkin ve daha verimli yönetmeniz için gerekli yönetim araçlarını tanımlar, daha çok müşterinin sağladığınız hizmetten memnun kalmasına yol açar.

ISO 10002 kuruluşunuzda geliştirebileceğiniz, şikayet nedenlerini ortadan kaldıracağınız alanları belirlemenize de yardımcı olan, müşteri şikayetlerini daha etkin ve daha verimli yönetmeniz için gerekli yönetim araçlarını tanımlayan, daha çok müşterinin sağladığınız hizmetten memnun kalmasına olanak sağlayan yönetim sistemidir.

Belge almak isteyen kuruluş bir Belgelendirme Başvuru Formu düzenleyerek talebini belgelendirme kuruluşuna iletecektir. Belgelendirme kuruluşu ise başvuru formunu aldıktan sonra iki yönlü bir çalışma gerçekleştirecektir. Çalışmanın ilk adımı sistem kurulma aşamasında üretilen dokümanların üzerinden yapılacak çalışmadır. Bu dokümanların başında Müşteri Şikayet Yönetim Sistemi El Kitabı olacaktır.

Bununla birlikte Müşteri Şikayet Yönetim Sistemi politikaları, prosedürler, çalışanların müşteri şikayet sistemi doğrultusunda güncellenmiş görev tanımları, iş süreçleri uygulama talimatları ve formlar belgelendirme kuruluşuna verilecek belgelerdir.

Çalışmanın ikinci adımı ise standartlar doğrultusunda hazırlanan bu dokümanlar ile sistemin işleyişinin ne kadar örtüştüğünü görmek için yapılacak denetim çalışmalarıdır.

Daha kapsamlı bilgi için iletişim adreslerimizden ve telefon numaralarımızdan uzman ekibimize ulaşabilir, her türlü sorunuza yanıt alabilirsiniz.Randevu veya kapsamlı bilgi için talep oluşturabilirsiniz.

Copyright © 2018 TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.