FSC-Coc Orman Yönetim Sistemi

FSC-CoC Orman Yönetim Sistemi Temel Prensipleri Nelerdir


Tek amacı doğal yaşamı ve ormanların korunması sağlamak olan Almanya merkezli Orman Yönetim Konseyi 'nin oluşturduğu standartlar, uluslararası arenada hızla kabullenilip kullanılmaya başlanmıştır.  Bugün yaklaşık 100 ülkede, milyonlarca hektar ormanlık alanda kullanılan sistem, hem firmaların hem de tüketicilerin algısını değiştirmiştir.

Diğer yönetim sistemlerinde de olduğu gibi tüketiciyi bilinçlendirmek, otomatik olarak firmayı da iyileştirmek anlamına geldiğinden, bu sistemde de aynı mantık işlemektedir. Artık tüketiciler FSC etiketli ürünleri daha fazla talep etmektedir. Aldığı ürünün ormanlara ve doğal yaşama zarar vermediğini bilen tüketici, hiçbir endişe olmadan ve firmaya güvenerek ürünü satın almaktadır.

Orman Yönetim Konseyi, FSC-CoC Orman Yönetim Sistemi için belgelendirme yapmaz, bu işi akredite olmuş ve kendisinin değerlendirerek onay verdiği farklı ülkelerdeki belgelendirme kuruluşlarına yaptırır.

Konsey, oldukça kapsamlı bir standartlar serisi hazırlamıştır. Ancak temel prensipler aşağıdaki gibi listelenebilir.

1.Yeryüzünde bulunan doğal ormanların ve diğer bitki türlerinin değişimini engellemek
2.Genleri ile oynanmış, genetik yapısı değiştirilmiş ağaç türlerinin yetiştirilmesini engellemek 
3.Yer yüzünde ormanlık bölgelerde yaşayan yerli halkın haklarına saygı duyulmasını sağlamak
4.Yerüzünde giderek artan ve tehlike seviyesi oldukça yükselen böcek ilaçlarının kullanımını engellemek
5.Belge sahibi  kuruluşları yılda en az bir kere denetleyerek, bu kuruluşların sistemin standartlarına uygun şekilde faaliyetlerini sürdürüp sürdürmediklerini kontrol etmek, bu şekilde sistemin sürdürülebilir olmasını sağlamaktır.

Belge sahibi firmalar, ürünlerinin, kontrolsüz kesilen ağaçlardan yada denetimsiz ormanlardan değil, doğru yönetilmiş ve kontrollü kaynaklardan elde edildiğini garanti altına alırlar.

Daha kapsamlı bilgi için iletişim adreslerimizden ve telefon numaralarımızdan uzman ekibimize ulaşabilir, her türlü sorunuza yanıt alabilirsiniz.Randevu veya kapsamlı bilgi için talep oluşturabilirsiniz.

Copyright © 2018 TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.