FSC-Coc Orman Yönetim Sistemi

FSC-CoC Orman Yönetim Sistemi Nedir


Yıllarca gelişigüzel bir biçimde yok edilen ormanlar için, artık dönülmez bir noktaya gelmeden önce müdahale edilmesi gerekiyordu. Sadece devletlerin yaptırımları yeterli olmayınca, Orman Yönetim Konseyi adı altında orman ürünleri üreticileri, dağıtıcıları, kullanıcıları çevre ve insan hakları konusunda faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları birleştiler. Tek ve en önemli amaçları sorumlu ve sürdürülebilir bir orman yönetimi sistemi kurmak olan bu konseyin, merkezi Almanya, kuruluş yılı 1990, orjinal adı ise FSC, The Forest Stewardship Council 'dir. 

Çok geçmeden uluslararası arenada itibar ve kabul gören bir organizasyon olan FSC, daha sonrasında hemen kolları sıvayıp ormanlar konusunu derinlemesine masaya yatırarak, uluslararası geçerliliği olan bir sistem geliştirmiştir.

Günümüzde FSC etiketi hemen hemen her ülkede kabul göreni prestiji yüksek bir etikettir. Bu etiket, üretim yapan işletmenin, ürününü ortaya çıkarırken tüm aşamalarda ormana ve doğaya duyarlı davranmış olmasını garanti eder. Çok değerli ulusal birer hazine olan ormanlar, FSC ilkeleri sayesinde riske atılmadan doğru yöntemlerle işlenmektedir.

FSC-CoC Orman Yönetim Sistemi Belgesi, orman ürünlerinin orman alanından başlayarak tüketiciye ulaştığı ana kadar kesintisiz bütün süreçlerini kapsayan standartlara uygun faaliyet gösteren kuruluşlara verilmektedir. Bu sistem aynı zamanda tüketicide de bilinç oluşturarak, FSC-CoC standartıyla üretilen ürüne teşvik eder.

FSC-CoC Orman Yönetim Sistemi sayesinde, orman çalışanları, bu alandaki resmi kuruluşları, orman ürünleri üretimi yapan şirketler ve sosyal ve çevre konulu çalışmalar yapan sivil toplum kuruluşları gibi çok sayıda taraf biraraya gelmiş ve birlikte hareket ederek sisteme destek vermişlerdir.

FSC-CoC Orman Yönetim Sistemi, gelecek nesillerin ormanlardan daha çok yararlanması için çalışmalar yapmaktadır. Orman yönetiminin önemini ortaya koyan sistem, gelecekte daha da gelişmeye açıktır.

Sistemin bir başka önemli tarafı da, yerel halkın ve orman çalışanlarının haklarının korunmasına yardımcı olmasıdır. Ülkeler için en değerli hazine olan orman arazilerinin ve tehlike altındaki yaban hayatın korunması da sistemin bir başka önemli yanıdır.

Daha kapsamlı bilgi için iletişim adreslerimizden ve telefon numaralarımızdan uzman ekibimize ulaşabilir, her türlü sorunuza yanıt alabilirsiniz.Randevu veya kapsamlı bilgi için talep oluşturabilirsiniz.

Copyright © 2018 TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.