FSC-Coc Orman Yönetim Sistemi

FSC-CoC Orman Yönetim Sistemi Belgesi Nedir


1990 yılında, Almanya 'da, resmi ve resmi olmayan doğal yaşam ve orman odaklı çalışmalar yapan kuruluşlar biraraya gelerek Orman Yönetim Konseyi (FSC) 'ni oluşturmuşlardır. Kuruluşun herhangi bir ticari amacı yoktur. Orman Yönetim Konseyi 'nin nihai amacı doğal hayatın ve ormanların korunmasıdır.

Yıllar içinde hızla tüm dünyaya yayılarak uluslararası bir kuruluş haline gelen Orman Yönetim Konseyi, insanların bir araya gelerek, kötü orman politikalarının ve uygulamalarının önüne geçmeleri ve orman yönetim sistemlerinin yeryüzünde daha yaygın kullanımının sağlamak için çabalamaktadır.

Orman Yönetim Konseyi, doğayı ve ormanları korumak için üreticilerin uyması gereken bir standartlar dizisi olan FSC-CoC Orman Yönetim Sistemi 'ni yayınlamışlardır ve bu sistem dünyada 100 'e yakın ülkede milyonlarca hektar ormanın yönetimi için uygulanmaktadır.

Bu standartları uygulayan ve buna bağlı üretim yapan firmalar, talep ederlerse FSC-CoC Orman Yönetim Sistemi Belgesi alabilirler. Bu belgenin ismi olan CoC, Chain of Custody (tedarik zinciri) Certification (sertifikası) ifadesinin baş harflerinden oluşmaktadır ve Koruma Zinciri Sertifikası anlamına gelmektedir.

FSC-CoC Orman Yönetim Sistemi Belgesi’ne sahip olan firmalar, ürünlerini doğru yöntemlerle ürettiklerini garanti etmiş olmaktadırlar. FSC-CoC Koruma Zinciri Sertifikası ya da FSC-CoC Orman Yönetim Sistemi Belgesi çalışmaları, FSC tarafından bu belgelendirme yetkisi verilmiş kuruluşlar tarafından yapılmaktadır.

Kendisi belge düzenlemeyen Orman Yönetim Konseyi (FSC) bu işi belgelendirme firmalarına vermiştir. Kuruluş sadece standartları tespit etmekte ve bu standartları ve bu yolda yapmış olduğu çalışmaları korumaya çalışmaktadır.

Konseyden belge düzenleme yetkisi alan belgelendirme kuruluşları, yapacakları denetleme çalışmaları sonrasında firmaların FSC-CoC Orman Yönetim Sistemi standartlarına uygun faaliyet gösterdiklerine ikna olurlarsa, FSC-CoC Orman Yönetim Sistemi Belgesi’ni, Orman Yönetim Konseyi (FSC) adına düzenleyerek teslim ederler.

Konseyin standartlarına göre üretim yapan ve bunu belge ile kanıtlayan firmalar,  ürünlerinin üzerine FSC etiketi koyabilirler. Bu etiket, firmanın bütün üretim aşamalarında, ürünlerin ham madde olarak ormandan başlayıp tüketiciye kadar uzanan bütün süreçlerinde, standartlara uygun faaliyet gösterdiğini ve çevre koşullarına uygun orman yönetimi sayesinde ormanların verimliliğine, biyolojik çeşitliliğine ve ekolojik dengesine zarar vermeden üretim yaptığını kanıtlamış olmaktadır. 

Daha kapsamlı bilgi için iletişim adreslerimizden ve telefon numaralarımızdan uzman ekibimize ulaşabilir, her türlü sorunuza yanıt alabilirsiniz.

 Randevu veya kapsamlı bilgi için talep oluşturabilirsiniz.

Copyright © 2018 TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.