FSC-Coc Orman Yönetim Sistemi

FSC-CoC Orman Yönetim Sistemi Belgesi Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Nelerdir


FSC-CoC Orman Yönetim Sisteminin belgelendirilmesi, tamamen bağımsız ve hiçbir kar amacı olmayan bir kuruluş olan FSC (Orman Yönetim Konseyi) tarafından akredite edilen ve faaliyetleri yürütülen bir konudur.

Dünyadaki var olan ormanları korumak, doğru yönetilmesini sağlamak amacında olan bu kuruluş, aynı zamanda bu amaç için gerekenleri belirlemek, bunları belli standartlara oturtmak ve bu standartların uluslararası arenada uygulanmasını sağlamak için faaliyet göstermektedir.

Uluslararası çapta bir kuruluş olan Orman Yönetim Konseyi, doğru kendisi belge düzenlememekte olup, çalışmalarının uygulanması ve devam edebilmesi için farklı ülkelerdeki belgelendirme kuruluşlarını değerlendirerek onlara yetki vermektedir. Akredite olmuş ve bu belgeyi vermek için uygun görülmüş bir belgelendirme firması FSC-CoC Orman Yönetim Sisteminin belgelendirilmesini yapabilir.

FSC-CoC Orman Yönetim Sistemine sahip firmaların ürünlerinin tamamen yasal ve orman konseyinin belirlediği kurallara göre yönetilen orman kaynaklarından elde edildiğini göstermektedir. FSC-CoC Belgesi, firmaların uluslararası piyasalarda tanınmasını sağlamakta ve firmalara prestij kazandırmaktadır. Ama bu belgelendirme çalışmalarının en büyük yararı, gelecek nesillere sağlıklı ve bozulmamış orman alanlarının bırakılmasını sağlamaktır.

Teknik olarak, FSC-CoC Orman Yönetim Sistemi Belgesi’ne sahip olmak isteyen firmanın yapması gereken tek şey bir belgelendirme kuruluşuna başvuru formu ile müracaat etmektir. Sonra bu kuruluş ile bir sözleşme imzalanır ve belgelendirme çalışmaları başlar. Başvuru için başka bir belge verilmesine gerek yoktur.

Ancak belgelendirme çalışmaları sırasında denetçiler tarafından istenecek kayıtlar olacaktır. Kayıtların doğru tutulması, sistemin doğru uygulanması açısından önemlidir. Kayıtların ulaşılabilir ve doğru hazırlanmış olması gerekmektedir.

Ürün tanımlama, satın alma, dosyalama, depolama ve sevkiyat ile ilgili kayıtlar ve süreç dokümanları, belgelendirme yetkililerinin görmek isteyeceği dosyalardır.  Ayrıca kritik kontrol noktaları süreçleri mutlaka incelenecektir. FSC-CoC Orman Yönetim Sistemi’ni ilgilendiren kayıtlar en az beş yıl süre ile saklanmalıdır.

Daha kapsamlı bilgi için iletişim adreslerimizden ve telefon numaralarımızdan uzman ekibimize ulaşabilir, her türlü sorunuza yanıt alabilirsiniz.Randevu veya kapsamlı bilgi için talep oluşturabilirsiniz.

Copyright © 2018 TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.