FSC-Coc Orman Yönetim Sistemi

FSC-CoC Orman Yönetim Sistemi Belgelendirme Süreci Nasıldır


Orman Yönetim Konseyi tarafından, en önemli amacı ormanları korumak olan FSC-CoC Orman Yönetim Sistemi Belgesi’ni, ormandan elde edilen malzemeyi kullanarak ürünleri üreten her türlü firma talep edebilir. Belgeyi almadan önce sistemi bünyesine entegre etmiş ve hali hazırda Orman Yönetim Konseyi 'nin belirlediği standartlara göre üretim yapması gerekmektedir.

Daha sonra Orman Yönetim Konseyi 'nin yetki verdiği bir belgelendirme kuruluşuyla anlaşarak belgelendirme isteyebilir. Kuruluşun incelemelerinden sonra eğer uygun görülürse firmanın belgelendirilmesi yapılır.

Ancak belgelendirme kuruluşları, yapacakları denetimler sırasında firmada şu esasların varlığını arayacaktır:

Öncelikle ham madde alımı, mal girişleri, üretim kontrolleri, stoklardaki ürünler ve satış gibi riskli noktalar kontrol altına alınmış olmalıdır ve ürünlerin bütün özellikleri açık bir şekilde tanımlanmış olmalıdır.

Dada sonrasında ürün tanımları, iş süreçleri yazılı olarak hazırlamış olmalı ve faaliyet sırasında tutulması gerekli bütün kayıtlar tutulmuş olmalıdır. Sistemin etkin yürütülmesi, bütün yönetici ve çalışanların gerekli eğitimleri almış olmasına bağlıdır.

En önemli aşamalardan biri denetim çalışmasıdır. Firmaya ham madde girişi ve mal alımları ile ilgili kayıtlar incelenir. Sistem kuruluşu sırasında hazırlanan dokümanlar kontrol edilir ve bu dokümanlarda belirlenen kurallara uygun faaliyet gösterilip gösterilmediği gözlenir. 

Ürünlerin işlenmesi, sınıflandırılması ve paketlenmesi ve stoklanması ile ilgili olarak olası riskler gözlenir. Ürünlerin etiketlenmesi ve sevk edilmesi ile ilgili standartlara uyulup uyulmadığı kontrol edilir.

Herşey tamamlandığında tüm veriler ve gözlemler hesaba katılarak, eğer firmanın istenen standartlarda yönetildiği ve üretimi buna göre yaptığına kanaat getirilirse belge hazırlanır ve teslim edilir.

Daha kapsamlı bilgi için iletişim adreslerimizden ve telefon numaralarımızdan uzman ekibimize ulaşabilir, her türlü sorunuza yanıt alabilirsiniz.Randevu veya kapsamlı bilgi için talep oluşturabilirsiniz.

Copyright © 2018 TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.