EN 15038 Tercüme Hizmetleri Yönetim Sistemi

Tercüme Hizmetleri Yönetim Sistemi (EN 15038) Temel Prensipleri Nelerdir


Hizmet Kalitesini sağlamak ve iyileştirmek üzere oluşturulan standartlar (ISO 9001 gibi) her ne kadar tüm sektörlere uygulanabilir şekilde hazırlansa da sektöre özel olarak  hazırlanan standartlar sektör kuruluşları için çok daha kolay uygulanabilir ve amaca yönelik olmaktadır.

Çeviri Hizmeti Sağlayan bürolar için hazırlanan EN 15038 standardı da böyle bir standart ve Türkiye’de de Çeviri Hizmeti Sağlayan bürolar bu standarda uyumlu sistemlerini oluşturmaya başladılar.

Tercüme Hizmetleri Yönetim Sistemi doğal olarak kaliteyi de beraberinde getirmektedir. Çalışanlar ile ilgili kriterlerin belirlenmesi, iş süreçlerinin netleşmesi, uygulama talimatlarının hazırlanması hep kaliteli hizmet sunumunun gerekleridir.

Tedarikçi olarak ayrıcalık sağlamak

Sistemin önemli prensiplerin biriside, işletmelerine sistemi entegre eden kuruluşlar için AB ve uluslararası pazarda seçilme avantajı oluşturmaktır. Uluslararası birçok sözleşmede EN 15038 standardı şart olarak konulmaktadır.

Müşteride güven uyandırmak

Sistemi uygulayan ve belgeleyen çevirme büroları, kaliteli ve güvenilir hizmet sağladıklarını kanıtlarlar. İş sözleşmeleri ve hukuki metinler için güvenilir olmak son derece önemlidir.

Firmada farklılık yaratmak

Sistemi kuran ve uygulayan firmalar bunu belgelendirdikleri zaman, sektörde iş yapan diğer firmalar karşısında büyük rekabet avantajı elde ederek farklılıklarını kanıtlarlar.

Çevirmenlerin ve denetçilerin mesleki yeterlilik koşullarını belirlemek

Çalışanları niteliklerinin sistem tarafından belirlenerek bu özellikler dışında kalan yetersiz kişilerin işletme bünyesinde barınmaması prensibidir. Tüm çevirmenlerin yeterliliklerini kanıtlamaları gerekmektedir.

Çeviri işi yapacak kişilerde şu koşullardan en az birini sağlayacak şekilde mesleki yeterlilik aranmaktadır:

- İleri derecede çeviri uzmanlığı
- Bir başka uzmanlık alanında eşdeğer yetkinlik yanında çeviri alanında en az iki yıllık deneyim
- Çeviri alanında en az beş yıllık deneyim

Kalite standardını yükseltmek

Diğer tüm kalite yönetim sistemlerinde olduğu gibi bu sistemde de kaliteyi yükseltmek en önemli prensiplerden birisidir. Personel ve iş süreçleri ile ilgili kriterler belirlenerek kaliteli bir hizmet sunulması sağlanır.

Daha kapsamlı bilgi için iletişim adreslerimizden ve telefon numaralarımızdan uzman ekibimize ulaşabilir, her türlü sorunuza yanıt alabilirsiniz.
Randevu veya kapsamlı bilgi için talep oluşturabilirsiniz.

Copyright © 2018 SCIENCE Teknik Belgelendirme A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.