EN 15038 Tercüme Hizmetleri Yönetim Sistemi

Tercüme Hizmetleri Yönetim Sistemi (EN 15038) Nedir


Çeviri hizmeti veren tercüme firmaları, müşterilerine verdikleri hizmetin hatasız, doğru ve eksizsiz olduğuna inanadırabilmek adına, yeminli tercüme bürosu ifadesini kulllanırlar. Bunun yanı sıra, yeminli tercüme bürosu ifadesine rağmen, eğer kuruluşta ISO 9001 Kalite Yönetim Sitemi kurulu değilse, hiçbir denetlemeden ve kontrolden geçmeden faliyetlerine devam etmektedirler. Bu durumdan ne müşteriler ne de tercüme firmalarının bizzat kendileri memnun olmadığından bu konuda belli bir standartın getirilmesi gerekiyordu. EN 15038 Tercüme Hizmetleri Yönetim Sistemi, tüm bu memnuniyetsizlik ve denetimsel açıklık gereksinimlerinden doğmuştur.

2006 yılı Mayıs ayında yayınlanan EN 15038 Tercüme Hizmetleri Yönetim Sistemi standartları, TSE tarafından TS EN 15038 Çeviri Hizmetleri Hizmet Özellikleri ismi ile 2009 yılı Nisan ayında onaylanmıştır.Çeviri ve tercüme hizmetleri sunan firmalar, EN 15038 Tercüme Hizmetleri Yönetim Sistemine bağlı standartlar çerçevesinde, müşteriyle karşılıkla güvene dayalı uzun süreli işler yapacaklar ve belli bir standartın üzerinde hizmet verdiklerini tescilleyebilecekler.

Tercüme Hizmetleri Yönetim Sistemi’ni kuran ve işleten firmalar aynı zamanda isterlerse bu standardın belgesini de alabilirler. Bu şekilde, müşterilerinin kendileri hakkındaki, ne derece yetkin oldukları ve ne derece kaliteli hizmet verdikleri konusundaki tereddütlerini ortadan kaldırmış olacaklardır.

Belgelendirme müşteride güven oluşturmaktadır. Bağımsız bir kuruluş tarafından belgelendirilen bir ürün, hizmet veya personel ilgili şartların karşılandığını ve kalitesinin sürekli olarak izlendiği konusunda tüketicilere güven vermektedir. Çeviri hizmeti almk isteyen müşteriler Tercüme Hizmetleri Yönetim Sistemi Belgesi’ne sahip tercüme büroları veya firmalarının yaptıkları tercüme işlerinin, hatasız olduğuna ve orijinal metindeki anlamı kaybetmediğine güveneceklerdir.

Bunun yanı sıra tercüme firmaları ise, daha verimli çalışma imkanı bulacaklar ve sürdürülebilir bir başarı elde etmiş olacaklardır. EN 15038 Tercüme Hizmetleri Yönetim Sistemi ile ilgili daha ayrıntılı bilgiyi uzmnlarımızla iletişim kurarak alabilirsiniz.Randevu veya kapsamlı bilgi için talep oluşturabilirsiniz.

Copyright © 2018 SCIENCE Teknik Belgelendirme A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.