EN 15038 Tercüme Hizmetleri Yönetim Sistemi

Tercüme Hizmetleri Yönetim Sistemi (EN 15038) ’ni Kimler Alabilir


Çeviri yapan kuruluşlar için, deneyim, kalite, güvenilirlik, hazır bulunma, kapasite, teknik beceri, uzun vadeli işbirliği, uygun maliyet, köklü müşteri portföyü, gizlilik ve kaynak yönetimi çok önemli kriterlerdir. Kimi tercüme büroları yeminli çeviri hizmeti verirken, kimileri böyle bir hizmet sunmamaktadır.

Yeminli olan bürolar müşterilerine hizmet verirken, çeviriyi yapacak tercümanın noterden alınmış yemin belgesini sunarlar. Noterden böyle bil belgeyi alabilmek için, çeviriyi yapacak tercümanın hizmet verdiği dili bildiğini kanıtlamak üzere 4 yıllık bir diplomaya sahip olması grekmektedir.

Yeminli ve yeminsiz tercüme bürolarının sorumlulukları farklıdır. Yeminli tercüme büroları diğerlerine göre daha fazla sorumluluğa sahiptirler. Yasal açıdan bağlayıcı olan dökümanların çevirisinde sorumlulukları yüksektir. Mahkemelerde kullanılan bu belgeler yanlış kararlar alınmasına neden olabilir.

Bunun yanı sıra, yeminli olsun veya olmasın bütün tercüme bürolarının veya firmalarının EN 15038 Tercüme Hizmetleri Yönetim Sistemi Belgesi alma hakları vardır. EN 15038 standartları, insan kaynakları ve ve teknik kaynakların,  kalite yönetimi ve proje yönetiminin, sözleşme çerçevesinin ve Hizmet süreç koşullarının gerekliliklerini belirlemektedir.

EN 15038 Tercüme Hizmetleri Yönetim Sistemi belgesi uluslararası anlamda geçerli olup, tercüme firmalarının yetkin ve deneyimli tercümanlar çalıştırdıklarını ve yapılan tercüme çalışmalarının doğru ve kaliteli olduğunu göstermektedir. EN 15038 Tercüme Hizmetleri Yönetim Sistemi, bu sistemi kuran ve işleten tercüme büroları açısından, yazılı çeviri hizmetlerinin kalitesini ve hizmet üretim sürecinin, her zaman müşteri beklentilerini karışlayacak nitelikte olmasını ve üretilen hizmetin izlenebilirliğini temin etmektedir.

Bu gereklilikleri yerine getiren ve işleten tercüme büroları, bir belgelendirme kuruluşuna başvurarak EN 15038 Tercüme Hizmetleri Yönetim Sistemi Belgesi alabilirler. Belgelendirme kuruluşu, yapacağı denetim çalışmalarının sonuçlarına göre, eğer tercüme bürosunun EN 15038 standartlarına uygun şekilde faaliyet gösterdiğine ikna olursa bu belgeyi düzenleyerek teslim eder. Belgenin geçerlilik süresi 1 yıldır ve her yıl yapılacak ara denetim sonuçlarına göre bu belge yenilenecektir. EN 15038 Tercüme Hizmetleri Yönetim Sistemi Belgesi ile ilgili daha detaylı bilgi için iletişim adreslerimizden uzmanlarımıza ulaşabilirsiniz.

Daha kapsamlı bilgi için iletişim adreslerimizden ve telefon numaralarımızdan uzman ekibimize ulaşabilir, her türlü sorunuza yanıt alabilirsiniz.Randevu veya kapsamlı bilgi için talep oluşturabilirsiniz.

Copyright © 2018 SCIENCE Teknik Belgelendirme A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.