EN 15038 Tercüme Hizmetleri Yönetim Sistemi

Tercüme Hizmetleri Yönetim Sistemi (EN 15038) Belgesi Nedir


Öncelikle Tercüme Hizmetleri Yönetim Sistemi (EN 15038) Belgesi, tercüme alanında çalışan firmalar için hizmete yönelik oluşturulan bir sertifika çeşididir. Müşterilerine karşı güven ve kaliteli hizmet anlayışını benimsedğini göstermek isteyen tercüme büroları, firmalarına EN 15038 Tercüme Hizmetleri Yönetim Sistemi kuruyorlar ve Tercüme Hizmetleri Yönetim Sistemi Belgesi alıyorlar.

Artık ISO 9001 standardı tek başına yeterli gelmemeye başlayınca, TS EN 15038 Tercüme Hizmetleri Yönetim Sistemi standardı kurulmuştur. Dünya çapında kabul gören ve Avrupa Birliği ihale şartnamelerinde bir kriter olarak istenmeye başlanan bu standart, çeviri yapan kuruluşlara çeviriye özgü kalite yönetimi sertifikasyonu sağlamak için hazırlanmıştır. Bu belge, belgelendirme yapan kuruluşlar tarafından, yerinde denetim yapılarak ve bağımsız bir şekilde verilmektedir.

Tercüme Hizmetleri Yönetim Sistemi Belgesi sayesinde, tercüme büroları doküman çeviri faaliyetlerinde uygulamakta olduğu kalite yönetim kriterlerinin AB(Avrupa Birliği) tarafından öngörülen Çeviri Hizmet Gereklilikleri kriterlerine uygunluğunu tescil etmiş olmakta, aynı zamanda sundukları çeviri hizmetinin kalitesinin, her daim belirli standartlarda olacağını garantıilemiş olacaktır.

Son yıllarda bütün dünyada kabul görmüş olan EN 15038 Tercüme Hizmetleri Yönetim Sistemi standardı, yazılı çeviri hizmetlerinde kalite ve güven noktasında netlik kazandırmakta, ayrıca bunun yanında çeviri firmalarının uyması gereken insan kaynakları yönetimi ve müşteri ilişkileri gibi bir dizi gerekliliği de ortaya koymaktadır.

Tercüme Hizmetleri Yönetim Sistemi Belgesi ile tercüme büroları, çeviri hizmetleri ve çeviri yapan personel ilgili gerekliliklerin yerine getirildiğini belgelemiş olmakta ve hizmet kalitesinin sürekli olarak izlendiği konusunda müşterilere güven vermektedir. Aynı zamanda bu belgeye sahip olmak, bir rekabet avantajı da getirmektedir. Kaliteli hizmet zaten olması gereken bir şeydir ama belgelendirme ile yüksek kalite standartları da yakalanmış olacaktır.

Tercüme Hizmetleri Yönetim Sistemi Belgesi’nin sağladığı bu avantajlar müşterilerde bir güven oluşturacak ve bu da başarıyı beraberinde getirecektir. Netice olarak EN 15038 standartlarını uygulamak, sadece süreçleri kayıt altına almak değildir. Bu sistem, müşteri ilişkileri, çeviri hizmetleri proje yönetimi, insan kaynakları ve teknik kaynaklar yönetimi gibi sistemlerle üretilen hizmetin, takip edilmesi, yapılan işlerin kayıt altına alınması, arşivlenmesi, değerlendirilmesi ve sorgulanması ile ilgili standartları da ortaya koyar.

Tercüme Hizmetleri Yönetim Sistemi ile önemli kazanımlar elde edilmektedir. Bir kere müşterilerin güveni sağlanmış olmaktadır. Hizmet kalitesinin yükselmesi zaten kaçınılmaz olacaktır. Bu arada mükemmel organize edilmiş bir çalışma sistemi kurulmuş olacaktır. Nihayet piyasada rekabet koşullarında hep bir adım önde olunacaktır.

Daha kapsamlı bilgi için iletişim adreslerimizden ve telefon numaralarımızdan uzman ekibimize ulaşabilir, her türlü sorunuza yanıt alabilirsiniz.Randevu veya kapsamlı bilgi için talep oluşturabilirsiniz.

Copyright © 2018 SCIENCE Teknik Belgelendirme A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.