EN 15038 Tercüme Hizmetleri Yönetim Sistemi

Tercüme Hizmetleri Yönetim Sistemi (EN 15038) Belgesi Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Nelerdir


2006 yılı Mayıs ayında yayınlanan EN 15038 Tercüme Hizmetleri Yönetim Sistemi standartları, TSE tarafından TS EN 15038 Çeviri Hizmetleri Hizmet Özellikleri ismi ile 2009 yılı Nisan ayında onaylanmıştır. Tercüme Hizmetleri Yönetim Sistemi standardı gereğince, bu belgelendirmeyi talep eden tercüme bürolarının belirli kriterleri taşıması gerekmektedir.

Verilen bir çeviri hizmetinin minimum aşağıdaki özellikleri taşıması gerekmektedir:

- Belirli özellikleri ve uygun nitelikleri taşıyan bir çevirmen, çevirisini yaptığı belgeyi, daha sonra kontrol etmelidir.
- Daha sonra çeviri çalışmasını yapan çevirmenden farklı bir kişinin de, yapılan çeviriyi gözden geçirmesi gerekir.

Bu standarda göre gözden geçirme süreci, yapılan çevirinin müşteri beklentilerine uygun olup olmadığının, çeviri konusunun uzmanlık alanında geçerli özelliklere göre incelenmesi ve varsa gerekli düzeltmelerin yapılmasıdır.

Belge talebinde bulunan tercüme bürosunda çalışan çevirmenlerin belli bazı niteliklere sahip olmaları gerekmektedir. Çevirmenler aşağıda sayılan koşullardan en az birini karşılayacak mesleki yeterliliğe sahip olmalıdır:

- İlgili tercüman ileri düzeyde çeviri yapabilmeye yetkin olmalıdır.
- İlgili tercümanın bir başka uzmanlık dalında buna eşit bir yetkinliğe ve çeviri alanında en az iki yıllık bir deneyime sahip olmalıdır.
- İlgili tercümanın çeviri işlemlerinde en az beş yıllık bir deneyime sahip olmalıdır.

Yukarıdaki nitelikleri taşıyan tercüme büroları veya firmaları, belirtilen özelliklerdeki çevirmenlerle beraber çalıştığı ve sistemin gerektirdiği süreçlere uyulduğu sürece EN 15038 Tercüme Hizmetleri Yönetim Sistemi’ni başarı ile yürütebilir ve müşterilerinde güven yaratabilir.

EN 15038 Tercüme Hizmetleri Yönetim Sistemi belgesinin alınabilmesi için sadece belgelendirme kuruluşundan temin edilecek bir başvuru formunun doldurulması yeterli olmaktadır. Bu formun dışında başka bir belgenin sunulması gerekmemektedir.
Sonrasındaki işlemler, belgelendirme kuruluşunun yapacağı denetim çalışmaları sonucuna göre EN 15038 Tercüme Hizmetleri Yönetim Sistemi Belgesi’ni almaktır.

Tercüme Hizmetleri Yönetim Sistemi Belgesi,  hizmete özel bir kalite standardı olduğundan, ilgili tercüme bürosunu rakiplerinde bir adım daha ileriye taşıyıp müşterilerine güven verecektir.

Daha kapsamlı bilgi için iletişim adreslerimizden ve telefon numaralarımızdan uzman ekibimize ulaşabilir, her türlü sorunuza yanıt alabilirsiniz.Randevu veya kapsamlı bilgi için talep oluşturabilirsiniz.

Copyright © 2018 SCIENCE Teknik Belgelendirme A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.