ECOmark Ekolojik Ürün Belgesi ( EKO Etiket )

ECOmark Faydaları Nelerdir


Ekolojik tarımda başarıyı etkileyen faktörlerin başında işletmelerin teknik ve ekonomik konularda bilinçli olmaları gelmektedir. Özellikle geçiş sürecinde işletmeler ile yakın temas gerekmektedir. Üstelik bölgeden bölgeye üretici firmalar için öncelikler birbirinden farklıdır. Bu nedenle ekolojik tarıma geçişte ve başarılı olmada etkili olan faktörler, üretici firmalara sağlanan finansal olanaklar, hızlı bilgi akışı, ürün çeşitliliği, planlama ve ambalajlamada kullanılan logolar şeklinde sıralanabilir.
Ekolojik ürün pazarı, bugün istenilen boyutta olmasa da giderek büyümektedir. Ekolojik tarıma geçişi hızlandıran en önemli unsur ürün çeşitliliğinin artması ve pazarlama kanallarının çoğalmasıdır. Örneğin İsviçre’de bir süper market zincirinde satılan sütlerin yüzde 30’a yakını ekolojik üründür. Ayrıca bu market zincirinde satılıan ürünlerin yüzde 20’si ekolojiktir. Bu rakamlar büyüdüğü oranda ekolojik tarım gelişmesini hızlandıracaktır. Ekolojik ürünlerin süper marketlerde daha fazla satılması, üretici firmaları daha fazla teşvik etmektedir. Ancak diğer yandan tüketiciterin de bilinçli olması ve talep yaratması gerekmektedir.
Ülkemizde ilk olarak 1994 yılında Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından Bitkisel ve Hayvansal Ürünlerin Ekolojik Metodlarla Üretilmesine İlişkin Yönetmelik çıkarılmıştır. Bu yönetmeliğin amacı şudur:
Bozulan ekolojik dengeyi yeniden kurmak ve bu dengeyi korumak
Ekolojik ürünlerin üretimini gerçekleştirmek
Bu ürünlere olan talebi yükseltmek
Tüketicilere sağlıklı, kaliteli ve ekolojik ürünler sunmak
Bu amaçla bitkisel ve hayvansal ürünlerin ekolojik yöntemlerle üretilmesi, işlenmesi ve pazarlanmasını sağlamak
Daha sonra 2010 yılında aynı bakanlık tarafından Organik Tarımın Esasları ve Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik yayınlanmıştır. Yapılan yasal düzenlemeler tüketicileri güvence altına almak içindir. Bu noktada ekolojik ürün logoları da tüketicileri yönlendirmekte etkili olmaktadır. Ancak bu logoların sayıca çok fazla olması, tüketicilerinin kafasını karıştırması bakımından doğru bulunmamaktadır.
TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş., insan sağlığını ve doğal çevreyi korumak sorumluluğu ile, ECOmark ekolojik ürün standardını hazırlamıştır. Bu standardın sağladığı faydalar şu şekilde sıralanabilir:
Ürünlerin doğal ortama zarar verilmeden üretilmesi sağlanmaktadır
Zorunlu durumlarda çevreye verilen zarar en düşük düzeyde tutulmaktadır
Ürünler, doğal koşullara uygun olarak üretilmektedir
Atıkları doğal ortamda çok çabuk ve kendiliğinden yok olmaktadır
Ambalaj mazlemeleri çevreye zarar vermemektedir
Belge ürünlerin kaliteli olduğunu garanti etmemekte, ancak kaliteli olduğunu ifade etmektedirRandevu veya kapsamlı bilgi için talep oluşturabilirsiniz.

Copyright © 2018 TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.